banner39

Almanlar bugün camiilere koştular

Almanlar İslam ve Müslümanlar hakkında merak ettiklerini öğrenmek için bugün camiilere akın ettiler.

Arşiv 04.10.2009, 13:30 04.10.2009, 13:34
Almanlar bugün camiilere koştular


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da 3 Ekim Birleşme Günü kutlamaları çerçevesinde 1997 yılından bu yana ülkedeki camiler, Açık Kapı Günü düzenleyerek kapılarını gayrimüslimlere açıyor.

Bu günde Almanya genelindeki camileri yüz bine yakın kişi ziyaret ediyor. Almanlar İslam ve Müslümanlar hakkında merak ettiklerini öğrenme imkanı bulurken, etkinlik iki toplumun kaynaşmasına da vesile oluyor.

Başkent Berlin'deki camiler de geleneksel Açık Kapı Günü çerçevesinde dün on bin civarında ziyaretçiyi ağırladı. Almanya'nın en görkemli camilerinden biri olan Berlin Şehitlik Camii'ni de 2 bin civarında kişinin ziyaret ettiği açıklandı. Camileri ziyaret edenler özel olarak yetiştirilmiş rehberler sayesinde İslam inancı ve ibadetler hakkında bilgi alma imkanı buldu.

Şehitlik Camii Açık Kapı Günü organizatörlerinden Önder Çetin, havanın yağmurlu olmasına rağmen ziyaretçi sayısının çok olduğunun altını çizdi. Cihan'a açıklamasında "Aslında bizde her gün Açık Kapı Günü." diyen Çetin, Berlin Şehitlik Camiinin her gün ziyaret edildiğini altını çizdi. Çetin, "Özellikle okullardan gruplar geliyor camimize. Geçen sene bu program çerçevesinde 3 binden fazla kişi geldi." diye ekledi.

Camiye gelen Almanlar da Cihan'a yaptıkları değerlendirmelerde etkilendiklerini ifade etti. Bazı Almanlar ise Müslümanların ibadet edişlerini görmenin ilgi çekici ve enteresan olduğunu dile getirdi.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?