banner39

Almanlar Erdoğan'ı yanlış anlamış

Almanya Başbakan Merkel, ülkede başlayan Erdoğan tartışmasının tamamen yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını söyledi.

Arşiv 18.02.2008, 16:41 18.02.2008, 18:11
Almanlar Erdoğan'ı yanlış anlamış

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Köln kentinde yaptığı konuşma Almanya'da günlerdir tartışma konusu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Erdoğan'ın ''Asimilasyon insanlık suçudur'' şeklindeki sözlerinin yanlış anlaşıldığını ve bu nedenle bir tartışma başlattığını söyledi.

Merkel, Almanya'da son zamanlarda uyumun en önemli konulardan biri olduğunun görüldüğünü, aktif uyum çabalarının karşısında başka bir seçenek olmadığının da anlaşıldığını belirtti.

"BURADAKİ TÜRKLER KENDİ ÜLKELERİNE DE YABANCI"

Her zaman "misafir işçilerden" söz ettiklerini, günün birinde bu insanların ülkelerine döneceklerinden hareket ettiklerini kaydeden Merkel, "Ancak burada kaldılar ve çoğu tartışmada da Türkiye'de bile artık 'gerçek bir Türk' gibi görülmediklerini duyuyoruz. Bu demektir ki, bu ülkenin burada 3 ve 4'üncü kuşakta yaşayan Türklerle ilgili sorumluluğu vardır. Bu insanlara da, Almanya'da yaşayan diğer insanlar gibi kaliteli yaşama katılabilmeleri için eşit fırsatlar verilmesi gerekir" dedi.

Erdoğan'ın asimilasyon hakkındaki sözlerini hatırlatan Merkel, "Bu, böyle bir şeyin Almanya'da yaşanmakta olduğu şeklinde bir intiba yarattı. Bunun böyle olmadığını açıkça ortaya koyduk. Burada insanların kültürel kimliğini ellerinden alma gibi bir çaba yok" diye konuştu.

Merkel, "Bu benim, din özgürlüğü, hoşgörü ve yaşanılan ülkenin dinine, kültürüne ve tarihine saygı duyulmasıyla ilgili anlayışıma ters" dedi.

Merkel, "Uyumun başarılı olduğunu söylediler. Ben hiçbir şeyin başarılamadığının söylenmesine karşıyım. Hiçbir sorunun olmadığını söylemek de yalan olur" dedi.

Merkel, "Okullardan eğitimlerini tamamlamadan ayrılan Türk öğrencilerinin sayısı Almanlardan daha fazla. Liseyi bitiren Almanların oranı yüzde 30 ile 40 iken, Türkler arasında bu oran yüzde 18'dir. Daha yapılacak çok şey var ve zaman azalıyor. Demografik değişikliklerden dolayı günümüzde büyük kentlerde okullara kayıt olan öğrencilerin yaklaşık yarısı göçmen kökenli. Eğer eğitim öncesi dil öğrenilmesiyle ilgili sorun çözülemezse, gelecekte meslekî yaşantılarındaki sorunların çözülmesi de zorlaşacaktır" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?