banner39

Almanlar ırkçılığa ve Nazilere karşı yürüdü

Almanya'nın Aachen kenti yakınlarında bulunan, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Stolberg kasabasında aşırı sağcılara karşı yürüyüş düzenlendi

Arşiv 06.04.2009, 08:37 06.04.2009, 08:37
Almanlar ırkçılığa ve Nazilere karşı yürüdü

.
"Nazisiz Bir Stolberg İçin Hep Birlikte" sloganıyla yapılan yürüyüşe çok sayıda Türk de ellerinde Türk bayrakları ve Türkçe olarak "Kasabamızda aşırı sağcılara yer yok" ve "Şiddete karşı hep birlikte" yazılı pankartlarla katıldı.

Yürüyüşe katılanlar arasında yer alan Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Aile ve Uyum Bakanı Armin Laschet, "artan aşırı sağcı olayların toplumu tehdit ettiğini belirtti.

Sokağa çıkıp yürüyüş yapmanın ve kenetlenmenin önemine işaret eden Laschet, "Anayasayı Koruma Dairesinin geçen hafta yayınladığı raporda KRV'de aşırı sağcı kaynaklı olaylar yüzde 25 oranında artış gösterdi. Bu sayı küçümsenecek bir rakam değildir. Bu toplumumuzu tehdit etmektedir. Ayrıca aşırı sağcıların yaşanan ekonomik krizi kullanmasına izin verilmemelidir" diye konuştu.

Laschet, Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schuable'nin kısa adı HDJ olan aşırı sağcı gençlik örgütünü yasaklamasına da destek verdi.

Öte yandan, Almanya'nın çeşitli kentlerinden gelip Stolberg kasabası yakınlarında toplanan yaklaşık 500 kişilik aşırı sağcı bir grup da karşı gösteri düzenledi.

Polisin çok sıkı güvenlik önlemleri aldığı gözlenirken, iki yürüyüşün de olaysız sona erdiği belirtildi.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?