banner15

Almanlar Kunduz'u bir değil beş kez bombalamış

Alman askerlerinin Kunduz'da yaptığı katliamla ilgili soruşturmada her gün yeni sırlar ortaya çıkıyor

Almanlar Kunduz'u bir değil beş kez bombalamışMücahid Yıldız- Almanya / Dünya Bülteni

Alman gazetesi ‘Zeit’ın internet sayfası tarafından yayınlanan bir haberde Almanların Kunduz’da NATO hava güçlerine sadece bir bombardıman değil, en az beş bombardıman yaptığı ortaya çıktı.

Ayrıca Alman gizli özel timi ‘Spezialeinheit Taskforce 47’ye ait 120 komandonun da Eylül başlarında bölgede hem bombalanan tankerin olduğu, hem de Alman karargahı civarında birtakım yerlerde operasyonlar yaptığı belirtildi. 120 özel tim askerinden 60’ı Alman komando birliği KSK üyesiymiş.

Şimdiye kadar Kunduz’da KSK komandolarının bulunduğu açıklanmamıştı. Alman Ordusu’na bağlı KSK’nın 1200 elit askeri var. Savunma uzmanlarından biri bunlardan 240’ının şu anda görev yapmakta olduklarını söyledi. Halen görev yapanların sayısı Savunma Bakanlığı tarafından gizli tutuluyor. KSK komandolarının olağan dışı bir şekilde dörte birinin Kunduz’daki tanker bombardımanından önce Alman karargahında toplandığı ve bombardıman öncesi bölgenin değişik yerlerinde operasyonlar yaptığı tahmin ediliyor.

Normal olarak KSK komandoları çok küçük timlerle çalışıyor. Örneğin ‘targeting’ adını verdikleri operasyonlarla dörder kişilik gruplar olarak Taliban liderlerinin takibi gibi görevler yapıyorlar. Kunduz’da bombardıman öncesi 300’e yakın KSK komandosunun toplanma nedeninin çok daha büyük operasyonlar yapıldığı şüphesini artırıyor.

Alman Savunma Bakanlığı ise konuyla ilgili şimdiye kadar hiçbir açıklama yapmadı.
Sosyal Demokrat Parti SPD’nin Meclis Savunma Komisyonu üyesi Rainer Arnold, KSK’nın Potsdam’dan (Alman Silahlı Kuvvetleri Özel Timler Dairesi) habersiz hiçbir operasyon yapmadığını, bu birliğin ISAF görevi çerçevesinde orada bulunduğunu, ancak Afganistan’ın yeniden yapılanması konusunda hiçbir görevinin olmadığını söyledi.

Alman Ordusunun emriyle Afganistan’da yapılan diğer bombardımanlarla ilgili olarak Meclis Soruşturma Komisyonu henüz bilgilendirilmedi. Ayrıca Taskforce 47 ve KSK’ya ait komandolara bombardıman emri verme izninin kimin tarafından verildiği de henüz ortaya çıkmadı. SPD’li komisyon üyesi Bartels’in Kunduz karargahı ile başka hangi merkezlerin muhabere yaptıkları sorusuna Savunma Bakanlığı, Kunduz karargahı ile hiçbir kontrol merkezinin bağlantı kurmadığı şeklinde oldu.

Alman Parlamento Savunma Komisyonu’nun Kunduz katliamı çerçevesinde devam ettirdiği soruşturmanın bir yıl süreceği tahmin ediliyor. Bundan sonra da Afganistan’daki Alman askeri operasyonları ile ilgili yeni sürprizler ortaya çıkabilir.
 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 16:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48