banner39

Almanlar yabancı gıdayı ülkeye sokmuyor

Yabancı gıdaların ülkeye girmemesi için çok sıkı önlemler alan Almanya'da sadece Frankfurt havaalanında bir yılda 29 ton gıdaya el konuldu

Arşiv 02.10.2009, 10:04 02.10.2009, 10:04
Almanlar yabancı gıdayı ülkeye sokmuyor


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'nın en büyük havalimanı Frankfurt havaalanında geçen sene gümrük memurları yolcuların bavullarında kaçak olarak ülkeye sokulmak istenen 29 ton gıda maddesine el koydu.

Avrupa Birliği Veterinerler Haftası'na katılan Hessen Eyaleti Veteriner Sınır Kontrolü yetkilileri ele geçirdikleri kaçak gıda maddeleri arasında et, peynir veya yumurta gibi hayvani mamulleri genel olarak Almanya'ya sokmanın yasak olduğunu söylediler. Ancak her yolcunun 20 kg'a kadar balık sokma hakkının olduğunu belirttiler.

2008 yılında Frankfurt'a inen yolculardan toplam sayının yaklaşık % 12'sini teşkil eden 43.000 kişinin bavulları kontrol edildi. Bu şekilde gümrük memurları günde 24 uçağı kontrol etmiş oldu. Havaalanına her yıl milyonlarca yolcunun indiğini söyleyen yetkililer tüm yolcuların kontrolünün imkansız olduğunu ifade ettiler.

Yolcuların bavulları dışında kargo uçaklarının yükleri de kontrol ediliyor. Geçen yıl Frankfurt'ta yapılan Kargo yükleri arasında ise 30 bin ton kaçak gıda yakalanarak yok edildi.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?