banner39

Almanlara uyarı: Türk berberlerinde traş olmayın

Almanya'dan Türkiye'ye giden turistlere berberlerde traş olmamaları yönünde uyarı geldi.

Arşiv 23.04.2010, 15:04 23.04.2010, 15:04
Almanlara uyarı: Türk berberlerinde traş olmayın

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya
 
Alman İnternist Doktorlar Birliği BDI, Samsun Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya dayanarak Türkiye’deki berberlerin yüzde yedisinin kullandığı traş bıçaklarında Hepatit B mikrobu olduğu gerekçesiyle Alman turistleri uyardı.
 
Çok sayıda Alman turistin Türkiye’de berberlere giderek yüzlerini keskin usturalarla traş ettirdikleri, ayak bakımı ve dövme yaptırdıkları, bu yollardan hastalığın çok çabuk bir şekilde bulaşabileceği iddia edildi.
 
Özellikle Türkiye’nin doğusunda ve güneydoğusunda insanlardan yüzde 12 ile 15’inin Hepatitis B mikrobu taşıdığı belirtilen haberde bu hastalığın bulaşma tehlikesinin AIDS mikrobu HIV’dan yüz kat daha fazla olduğu bildirildi. Almanya’da bu mikrobu taşıyanların oranı yüzde 2 ile 5 arasındaymış.
 
Kan ya da cinsel münasebet üzerinden bulaşan Hepatitis B mikrobu en küçük bir  kesikle bile taşıyıcıdan diğerine geçebiliyor. Hepatit B kronik karaciğer rahatsızlıkları ve ağır komplikasyonlara yolaçıyor. Kronik karaciğer rahatsızlığı karaciğer kanserine neden oluyor.
 
Türkiye’de Hepatit A tehlikesinin de bulunduğu iddia edilen haberde, Robert Koch Enstitüsünün verdiği bilgilere göre Almanya’da Hepatit A’ya yakalananların yüzde 36’sının Türkiye’den getirdiği iddia edildi. Hepatit A mikrobu da kirli sular ve yiyecekler üzerinden insanlara bulaşıyor. Türkiye’de rizikolu bölgelere gidenlerin gerekli aşıları yaptırmaları tavsiye edildi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?