banner39

Almanya: AB İmamları eğitmeli

Almanya, AB'nin imamların eğitimini destekleyerek Müslümanların entegrasyonuna yardımcı olması gerektiğin söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Almanya: AB İmamları eğitmeli

Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, İslam aleminin bazı kısımlarının hala aydınlanmanın değerlerini benimsememiş olduğunu ve AB'nin imamların eğitimini destekleyerek Müslümanların entegrasyonuna yardımcı olması gerektiğin söyledi.

Reuters'ın haberine göre Almanya altı aylık AB Dönem Başkanlığını, entegrasyonu geliştirmek, gerilimleri azaltmak ve terörle mücadele etmek için Müslüman liderlerle AB çapında bir diyalog kurmak için kullanacak.

Alman Hıristiyan Demokrat politikacı Schaeuble , gelenekten ziyade özgürlük ve akla değer veren 17. ve 18. yüzyıl Avrupa hareketine atıfta bulunarak, "İslam aleminin bir bölümü Aydınlanmayı hala uygulamamaktadır. Kibirli değil yardımcı olmalıyız" yorumunda bulundu.

Berlin'in, Almanya'daki çoğu Müslüman göçmenin anavatanı Türkiye ile Almanya'da vaaz vermek için gönderilen imamların Almanca konuşmalarını temin etmek için halihazırda görüşmelerde bulunduğunu belirten Schaeuble ,"Bu eğitimi organize eden AB olmayacak, ancak Avrupa'da olmasını istiyoruz. Çünkü imamların entegrasyona katkıda bulunmaları arzusundayız" diye konuştu.

AB Haber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?