banner39

Almanya Afganistan'a ağır silahlar gönderiyor

Alman savunma bakanı Guttenberg Afganistan'a ağır silahlar gönderme kararı aldıklarını açıkladı. Alman askerlerinin Afganistan'daki güvenliğinin giderek daha da zorlaşmaya başlamasından sonra Alman Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg bölgeye ağır

Arşiv 15.04.2010, 15:29 15.04.2010, 15:29
Almanya Afganistan'a ağır silahlar gönderiyor

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Alman askerlerinin Afganistan’daki güvenliğinin giderek daha da zorlaşmaya başlamasından sonra Alman Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg  bölgeye ağır silahlar göndereceğini açıkladı. Mezar-ı Şerif’te Alman askerlerini ziyaret eden Guttenberg, iki adet  top atabilen tankın ve daha fazla sayıda tankın bölgeye en kısa zamanda ulaştırılacağını söyledi.
 
Guttenberg, yeni ağır silahlarla Alman Ordusu’nun Afganistan’daki görevinde herhangi bir değişikliğin olmayacağını temin ettiğini belirtti. Almanya’nın birinci televizyonu ARD’ye konuşan Guttenberg ağır silahların bölgedeki Alman askerlerinin görevlerini daha rahat bir şekilde yapmalarını sağlayacağını ifade etti.
 
Yaklaşık 40 km’lik mesafeye top atabilen uzun menzilli tankarın yanında atıcı tanklardan Marder tipi zırhlı araçlar da Afganistan’a gönderilecek.
 
Alman Genel Kurmay başkanı Volker Wieker ve birkaç milletvekilinin eşlik ettiği Guttenberg,  Mezar-ı Şerif’te askerlerle yaptığı sohbetlerde ‘Ağır silahlanmış olunsaydı da hayatını kaybeden üç Alman askerin ölümüne engel olunamazdı.’ dedi.
 
Paskalya bayramının kutlandığı Cuma günü Afganistan’da üç Alman askerinin öldürülmesi Almanya’da askerlerin techizatı konusunda yeni bir tartışmaya neden olmuştu. 2002 yılından bu yana Afganistan’da 39 Alman askeri hayatını kaybetti.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?