Almanya bir Afganın bedelini biçti: 2600 Euro

Afganistan'da öldürülen masum sivil halka Alman adaleti 'yetişti'. Alman mahkemesi ölenlere komik bir tazmimat ödeyecek.

Almanya bir Afganın bedelini biçti: 2600 Euro

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Alman devleti geçen sene 4 Eylül’de Alman Albay Klein’ın emriyle NATO bombardımanı sonucu hayatını kaybeden Afganlı sivillerin yakınlarına toplam 400.000 Avro (yaklaşık kurban başına 2600 Avro) tazminat ödemek istiyor.

Önümüzdeki haftalarda Kunduz katliamının yapıldığı Char Darah bölgesinde Alman temsilciler Afgan İhtiyar Heyeti ile bir toplantı yapacak. ‘Der Spiegel’ dergisinde çıkan habere göre toplantı sonucu bombardımanda hayatını kaybedenler ve yaralılar tesbit edilecek ve tazminatları ödenecek.

Katliamın yapıldığı bombardımanda yaklaşık 150 sivilin hayatını kaybettiği tahmin edilirken, tam olarak kaç kişinin öldüğü, kaç kişinin de yaralandığı kesin olarak tesbit edilemedi. Alman yetkililerin hukuki bir zorunlulukları olmadığı halde ödendiğini söyledikleri, Avrupa standartlarına göre kişi başına hesaplandığında çok gülünç bir rakam olan para yardımının Afganlılara taksitle veya eşya-davar yardımı olarak da yapılabileceği bildirildi.

Öte yandan bir süre önce Savunma Bakanlığı Afganlı kurbanlardan 80’ini temsil eden iki avukatla yaptıkları görüşmelere son vermişti. Şimdi avukatlar Alman Ordusu’na tazminat davası açacaklarını ve gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine de müracaat edeceklerini belirttiler.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 18:58
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
sevra
sevra - 11 yıl Önce

Bu haberlerin altina, face yada twitter icin paylasim koyar misiniz lütfen. Tesekkürler

banner39