banner39

Almanya C.başkanı piyasaları canavara benzetti...

Horst Köhler, krizin sebebi piyasaların, halen spekülasyona devam ettiklerini söyledi.

Arşiv 07.10.2009, 16:12 07.10.2009, 17:52
Almanya C.başkanı piyasaları canavara benzetti...

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Alman sendikalar birliği DGB'nin 60. kuruluş yıldönümünde bir konuşma yapan Almanya cumhurbaşkanı Horst Köhler uluslararası mali piyasalara ağır eleştirilerde bulundu. Uluslararası piyasaları 'canavar'a benzeten Köhler, spekülasyon sistemine son verilmesini istedi.

Eski IMF Başkanı olarak mali piyasaları yakından tanıyan Köhler, "canavar"a benzettiği mali piyasaların ehlileşmekten hala uzak olduğunu belirtti ve küresel krizin ardından dile getirilen reformların yaşama geçirilmemesini eleştirdi. Köhler şöyle konuştu:

"Gerçekte uluslararası mali piyasalarda aynı şeyleri gözlemliyoruz. Eskisi gibi şeffaflıktan uzak spekülatif mali işlemler, hokuspokusçuların gölge bankacılığı, hammadde pazarlarında spekülasyonlar… Hem de inanılmayacak boyutlarda. Evet, benim gördüğüm, canavarın henüz ehlileşme yolunda olmadığı. Mali sektör, siyaseti yarı yolda bırakmış görünüyor."

Horst Köhler mali piyasalara bu kadar sert eleştiri getiren ilk Alman cumhurbaşkanı oldu. Sosyal piyasa ekonomisine dikkat çeken Köhler, sendikaların dünya çapında daha iyi bir ağ kurmalarını ve dünya mali sistemindeki reformlara daha aktif katılmalarını istedi.

KÖHLER DAHA ÖNCE DE PİYASALARI ELEŞTİRMİŞTİ

Geçtiğimiz sene Ekim ayında Almanya'daki banka kurtarma operasyonları sırasında da Köhler piyasalara sert eleştiriler yöneltmişti. Köhler banka yöneticilerinden yaptıkları hatalar nedeniyle özür dilemelerini istemişti.

Global mali krizin, insanları işbirliğine teşvik etmesini ümit ettiğini belirten Köhler, yine de bu krizin kontrol altında tutulabileceğine inandığını, Almanya'nın da kriz olsun ya da olmasın, ülkede daha fazla reform yapmaya hazır olması gerektiğini söylemişti.

CANAVAR BENZETMESİ YENİ DEĞİL

Yine geçtiğimiz yılın Mart ayında Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, küresel finans piyasalarının bir 'canavar' haline geldiğini söyerek, Ortaçağın 'simyacılarına' benzettiği bankacıların da, servetlerin büyük çapta yıkımına yol açtığını savunmuştu.

Küresel piyasaları etkisine alan kredi krizinin ardından, piyasa işleyişine ilişkin ağır eleştirilerde bulunan IMF eski Başkanı Köhler, Kıta Avrupası'nda bankacılık kültürünün bütünüyle yeniden inşa edilip düzenlenmesi çağrısında da bulunmuştu.

Alman Stern dergisine mülakat veren Köhler, üst düzey yöneticilere ödenen ve halk kesimlerinin de tepkisini çeken aşırı ücretlerin, piyasaları vuran kredi krizinde etkili olduğunu belirtirken, bankacıları da sorumsuz hareket etmekle suçlamıştı.

Köhler, 'Finansal ürünlerin karmaşıklığı ve kısıtlı sermayelerinin çok üzerinde işlemler yapabilmelerinin mümkün olması, bu canavarın büyümesine yol açmıştır' demişti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?