Almanya da Yunanistan'a kredi planını onayladı

Fransa senatosunun ardından Almanya'da parlamentonun alt kanadı da Yunanistan'ı kurtarma planına onay verdi

Almanya da Yunanistan'a kredi planını onayladıDünya Bülteni/Haber Merkezi

Almanya'da parlamentonun alt kanadı Avrupa Birliği'nin Yunanistan'ı borç krizi konusunda rahatlatacak planına onay verdi.

BBC'nin haberine göre, başbakan Angela Merkel'in sert eleştirilere hedef olduğu oturumun ardından kabul edilen plan, parlamentonun üst kanadı tarafından da onaylandıktan sonra imza için Cumhurbaşkanı Horst Koehler'e sunulacak.

Parlamentoda, 390 milletvekili kabul oyu verirken, 72 hayır oyu kullanıldı. 139 üye de çekimser kaldı.

Başbakan Merkel, asıl tehlikede olanın Avrupa Birliği olduğunu belirterek, ülkesinin Yunanistan'a sağlanacak krediye 22.4 milyar euro tutarında katkıda bulunması kararını savundu.

Merkel, eğer birliğin 27 üyesi bu tür krizlerde işbirliği yapması mümkün olmazsa ''piyasaların da birliğin adım atamadığını düşüneceğini'' söyledi.

Muhalifleri ise Merkel'in krizi ele alış biçimini eleştirirken Alman başbakanı harekete geçmekte yavaş kalmakla suçladı.

Muhalefet sosyal demokratlar karara çekimser oy verirken, ülkenin katkısının yarattığı yükün mali piyasalara değil, vergi mükelleflerine yüklendiğini söylüyor.

Alman basını ülkenin katkısını ''Almanya tarihinin en kabarık çeki'' olarak nitelerken, bazı akademisyenlerin kararı yüksek mahkemeye taşımaya hazırlandıkları bildirildi.

Avrupa Birliği'nin kurtarma planı, euro bölgesindeki 15 ülkenin üç yıllık dönemde Atina'ya toplam 80 milyar euro kredi sağlaması öngörülüyor.

Uluslararası Para Fonu da, Yunanistan'a 30 milyar euro tutarında borç verecek.

Fransa ve İtalya da kredi paketinin kendi paylarına düşen bölümlerine ilişkin parlamento onay sürecini tamamlamışlardı.

Fransız senatosu tarafından onaylanan plan gereği Fransa önümüzdeki üç yıl için Yunanistan'a 16.8 milyar euro borç verecek. Bu paranın 3.9 milyar euroluk bölümü bu yıl ödenecek.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2010, 16:15
banner53
YORUM EKLE

banner39