banner39

Almanya genel seçimlerinde kim kimi seçti?

Alman seçimlerinde oy kullanan seçmenlerin kimlik profillerine göre seçtikleri partiler belirlendi.

Arşiv 29.09.2009, 15:46 29.09.2009, 17:11
Almanya genel seçimlerinde kim kimi seçti?

 

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni 

Her ne kadar Almanya'da genel seçimlerden büyük parti Hristiyan Demokratlar Birliği CDU iktidar olarak çıksa da seçimin asıl galipleri küçük partiler oldu.

Yapılan tahminlere göre CDU/CSU'nun oylarından yaklaşık 1 milyondan fazlası liberal parti FDP'ye gitti. Buna ilaveten FDP'ye giden oylardan yarım milyonu da Sosyal Demokratlardan SPD'dendi. Sol Parti (Die Linke) ve Yeşiller (Die Grünen) de oylarını iki basamaklı seviyeye çıkarmayı başardı.

Yeşiller hiç oy kullanmak istemeyenleri ikna edebilirken CDU/CSU ile SPD yaklaşık 3 milyon oyunu sandık başına gitmeyen seçmenlerinden dolayı kaybetti. Ayrıca SPD'nin oylarından 1,22 milyonu Sol Partiye, 890 000 i de Yeşillere gitti.

Yeşiller üçüncü parti olma hedeflerine ulaşamadılar ama her yaş grubundan ve toplumun her katmanından oy almayı başardılar. Hatta alışılmamış oranda devlet memurlarından da oy alabildiler.

Toplumun her katmanından ve her yaş grubundan oy almayı başaran partilerden biri de FDP oldu. Gözlemcilere göre FDP en çok oyu 25 ile 59 yaş grubu arasındaki seçmenlerden aldı. Yalnızca işsiz olanların ve sendika üyelerinin FDP'ye oy vermedikleri iddia edildi.

Sol Parti (Die Linke) ise her yaş grubundan eşit oranda oy alırken, en çok oyu işçi ve işsizlerden aldı.

Sosyal Demokrat Parti SPD de toplumun her katmanında ve her yaş grubunda oylarını kaybetti. En çok oy kaybına ise genç seçmenler arasında (yaklaşık % 21) uğradı.

CDU/CSU her yaş grubunda oy kaybı yaşarken en çok 45-59 yaş gruplarında seçmenlerini kaybetti. Hristiyan Demokratları en çok destekleyenler ise tabii ki 60 yaşın üzerinde olan katolik emekli kadınlar oldu.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?