banner39

Almanya Guantanamo'dan 3 esir kabul edecek

Alman İçişleri Bakanı, Guantanomo'dan serbest bırakılacak üç esiri almak için Hamburg ve Brandenburg eyaletleriyle görüşecek

Arşiv 27.05.2010, 16:04 27.05.2010, 16:04
Almanya Guantanamo'dan 3 esir kabul edecek

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Alman İçişleri bakanı Thomas de Maiziere iki eyalet yöneticileriyle görüşerek, Guantanamo’dan serbest bırakılacak üç esirin Almanya’ya kabul edilmesini isteyecek. Brandenburg ve Hamburg eyaletleri bu konuda bakanla görüşmeye hazır olduklarını bildirdiler.

‘Süddeutsche Zeitung’ gazetesi tarafından verilen bilgilere göre, bakan de Maiziere, Hamburg ve Brandenburg eyalet içişleri bakanlarıyla, Guantanamo esirlerinin kabul edilmesi için görüşecek. Brandenburg eyalet yetkilileri Guantanamo’dan serbest bırakılacak şahısları alabileceklerini, ancak grup olarak kabul etmediklerini belirtmişlerdi. Hamburg da aynı şartlar altında Guantanamo’dan serbest bırakılacak bir ya da iki kişiyi kabul edebileceklerini açıkladı.

İki eyalet tarafından kabul edilmesi beklenen üç kişiden birinin Lübnanlı, diğer ikisinin de Suriyeli olduğu bildirildi. Üç esirin de yıllardır Guantanamo’da gördükleri işkence sonucu bedensel ve ruhsal olarak büyük hasar gördükleri ve sağlık problemleri yaşadıkları kaydedildi. Almanya’ya kabul edilmeleri halinde sosyal bakıma muhtaç oldukları ifade edildi. Daha önce tartışılan Uygurların kabul edilmesi konusunun ise gündemden düştüğü belirtildi.

Başbakan Angela Merkel ve yardımcısı Dışişleri bakanı Guido Westerwelle, Almanya için terör tehlikesi oluşturmadıkları sürece Guantanamo’dan serbest bırakılacak esirlerin kabul edilmesinde prensip olarak bir sakınca görmüyorlar.
 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?