banner39

Almanya helal kesimi zorlaştırıyor

Eyalet temsilcilerinden oluşan Federal Konsey, İslami kesim yapılmasını zorlaştıracak yeni kanun teklifi verdi.

Arşiv 15.04.2010, 17:54 16.04.2010, 09:11
Almanya helal kesimi zorlaştırıyor

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya
 
Almanya Eyalet temsilcilerinden oluşan Federal Konsey, Müslümanların uyuşturmadan İslami kesim yapmalarını zorlaştıracak yeni bir kanun teklifi yaptı. Buna göre İslami kesim yapmak isteyenler, bulundukları mahalli idarelere dilekçe vererek özel izin alacaklar. İslami kesim yapmak isteyen kasaplar, izin dilekçelerinde hangi cemaatin üyeleri için böyle bir kesimin gerekli olduğunu ayrıntılı olarak isbat etmek zorundalar.
 
Ayrıca İslami kesim yapmak isteyen kasapların özel izni almadan önce, kesim sırasında uyuşturucu kullanılmadığı takdirde hayvanın, uyuşturulmuş olan hayvan gibi acı çekmediğini isbatlamaları talep ediliyor.
 
Federal Konseyin önerdiği yeni teklif Eyaletler Ticaret Odası tarafından eleştirilerek, hayvanları koruma hakkıyla, insanların dinlerini serbestçe yaşama hakkı arasında çatışma meydana getirildiği belirtildi. Almanya hükümeti yetkilileri de konseyin teklifine anayasal hukuk açısından endişeyle baktıklarını açıklayarak istenilen değişikliğe şüpheli yaklaştıklarını belirttiler.
 

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?