banner15

Almanya İlk Kadın Başbakana Hazırlanıyor

143 sayfalık koalisyon sözleşmesinin imza töreni sırasında konuşan Hıristiyan Demokratlar'ın lideri Angela Merkel, "Görevimiz hükümet programının sadece kağıt üzerinde kalmamasıdır. Bu anlaşmayı önümüzdeki günler, haftalar ve yıllar içinde yaşama ge

Almanya İlk Kadın Başbakana Hazırlanıyor

İSLAM ÖZKAN

Böylece Almanya'da 1960'tan bu yana sağ ve solpartileri bir araya getiren ilk 'büyük koalisyon'un kurulması önündekibir aşama daha tamamlanmış oldu.

Şimdi sadece geriye,parlamentoda Salı günü yapılacak bir oylamayla Angela Merkel'in ülkeninilk kadın başbakanı olarak seçilmesi kaldı. İki parti kurultayları,koalisyon hükümetine geçen hafta destek vermişlerdi.18 Eylül'deki erkengenel seçim ardından her iki parti de mecliste salt çoğunluk eldeedemeyince büyük koalisyon kaçınılmaz olmuş, taraflar seçimlerden sonrabiraraya gelenek koalisyon kurulması konusunda prensip anlaşmasınavarmışlardı.

'Program kağıt üzerinde kalmamalı'

143 sayfalık koalisyon sözleşmesinin imza törenisırasında konuşan Hıristiyan Demokratlar'ın lideri Angela Merkel,"Görevimiz hükümet programının sadece kağıt üzerinde kalmamasıdır. Buanlaşmayı önümüzdeki günler, haftalar ve yıllar içinde yaşamageçirmeliyiz" dedi.

Sosyal Demokratlar'ın Başbakan Yardımcısı adayıFranz Müntefering de törende yaptığı konuşmada, iki partinin güçlerinibirleştirme kararının Almanya'nın siyasî kültüründe bir değişime işaretettiğini söyledi.

IMF'den Tam destek

Öte yandan Uluslararası Para Fonu IMF'nin BaşkanıRodrigo Rato, yeni Alman hükümetinin programındaki ekonomihedeflerinden memnunluk duyduklarını açıkladı.

Hükümet programındaki en önemli ekonomimaddelerinden birisi, 2007 yılına kadar ülkenin bütçe açığının gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 3'ünden aşağı çekilmesini öngörüyor.

Sandalye dağılımı

Kurulan hükümette her iki taraf da hükümette sekizer sandalye ile temsil ediliyor.

ALMAN MECLİSİ'NDE DAĞILIM
Hıristiyan Demokrat (CDU)/Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU): 226
Sosyal Demokratlar: 222
Hür Demokratlar (FDP): 61
Sol Parti: 54
Yeşiller: 51

Dışişleri, çalışma ve maliye bakanlıkları SosyalDemokratlara, savunma ve ekonomi bakanlıkları ise HıristiyanDemokratlar'a veriliyor.

Her iki parti de sekiz hafta süren koalisyongörüşmeleri sırasında seçim kampanyaları sırasında gündeme getirdiklerisözlerden geri adım atmak zorunda kaldılar.

Partiler bütçe açığını kapatmak için katma değervergisi üç puan artışla yüzde 19'a çekerken, üst gelir seviyesindekikişilerden alınan vergilerin oranlarının arttırılması kararlaştırıldı.

Emekli maaşları dondurulurken, ilk kez ev sahibi olan kişilere sağlanan destek de kaldırılıyor.

Dış politika alanında devamlılık da başlıca hedeflerden biri olarak gösteriliyor.

Partiler arasında anlaşmazlık yaratan Türkiyekonusunda ise "hükümet Avrupa Birliği ile müzakerelerin başladığını,ancak ucunun açık olacağını kabul etmektedir" deniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mevlüt Ali Halıcı
Mevlüt Ali Halıcı - 2 yıl Önce

Allah hayırlı etsin. Rabbim kardesimizi ve cümle ümmeti ahirette cenet ve cemaline Nail eylesin. Amin

banner39

banner50

banner47

banner48