banner39

Almanya, ilkokul teşviki için 1 milyar Euro ayırdı

Almanya, ilkokullarda eğitimi teşvik için 1 Milyar Euro harcamayı planlıyor.

Arşiv 17.03.2010, 14:42 17.03.2010, 14:42
Almanya, ilkokul teşviki için 1 milyar Euro ayırdı

Mücahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya Milli Eğitim Bakanı Schavan 1 Milyar Euro harcayarak ilkokullarda sosyal bakımdan yetersiz olan ailelerin çocuklarını teşvik etmeyi planlıyor. Federal hükümetin eğitim konusunda kararlar verebilmesi için Eyaletler arasındaki dayanışma yasağının da kaldırılmasını istiyor.
 
Köln’deki eğitim fuarı ‘didacta’da konuşan Alman Milli Eğitim Bakanı bayan Annette Schavan, bu dönemki eğitim bütçesinden 1 Milyar Euronun ilkokullarda eğitim birliklerinin kurulması için harcanacağını açıkladı. Bakan Schavan bu çalışmalarla evlerinde yeterince destek göremeyen ilkokul öğrencilerinin eğitim şanslarını daha iyi hale getirmeyi planladıklarını söyledi. Federal hükümetle Eyalet hükümetlerinin eğitim konusunda daha iyi birlikte çalışabilmeleri için anayasa değişikliğinin de yapılması gerektiğini ekledi.
 
İlkokullar için ayrılan bu parayla öğretmenler ve öğrenci velileri tarafından kurulan  eğitim birlikleriyle, okul dışından okullarla birlikte çalışan kuruluşlar teşvik edilecek. Kurulacak ya da halen faaliyette olan birlikler aldıkları teşviklerle daha çok yardımcı dersler ve tatil kursları organize edebilecekler. Teşvik edilecek faaliyetler arasında tiyatro çalışmaları, spor dernekleriyle ortak çalışmalar, kütüphane çalışmaları da yeralıyor. İhtiyaç sahibi olduğu tesbit edilen her okula 20.000 ile 40.000 Euro arasında yardım yapılacak.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?