banner39

Almanya, iş gücü göçü şartlarını kolaylaştırıyor

Almanya Başbakanı Merkel, "Vasıflı yabancı iş gücü göçü için şartları kolaylaştıracağız" dedi.

Arşiv 24.08.2007, 17:38 24.08.2007, 17:38
Almanya, iş gücü göçü şartlarını kolaylaştırıyor


Almanya Başbakanı Angela Merkel, belirli alanlarda 12 yeni AB üyesi ülkeden vasıflı iş gücü göçü için 1 kasımdan itibaren şartların kolaylaştırılacağını söyledi.

Başbakan Merkel, Berlin yakınlarındaki Meseberg sarayında 2 gün süren kabine toplantısından sonra Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Franz Müntefering ile birlikte başkent Berlin’de bir basın toplantısı düzenleyerek, alınan kararlar hakkında bilgi verdi.

Ekonomiyi canlandırmak ve bunu sürekli hale getirmek istediklerini, bu amaçla vasıflı yabancı iş gücü göçü konusunu da ele aldıklarını ifade eden Merkel, "Vasıflı yabancı iş gücü göçü için şartları 1 kasımdan itibaren kolaylaştıracağız. 12 yeni AB ülkesinden gelecek makine ve elektronik mühendisleri için şartlar daha rahat olacak" dedi.

Mügeln kentinde aşırı sağcıların 8 Hintliyi dövmeleri olayını da ele aldıklarını belirten Merkel, aşırı sağa karşı mücadelede yeni olarak neler yapacakları şeklinde bir soruya karşılık, Aile Bakanı Ursula von der Leyen’in bir programı olduğunu, hükümetin göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer’in de, çok sayıda uyum ve göç sorumlusuyla bir araya geleceğini hatırlattı.

Merkel, "Bu konuda sivil cesaret de çok önemli. Aşırı sağa karşı mücadelemizin sürekli olması gerektiğine de inanıyorum, sadece bir olay meydana geldiğinde değil" şeklinde konuştu.

Aşırı sağcı Almanya’nın Milliyetçi Demokratik Partisinin (NPD)
yasaklanması konusunda ne düşündüğü şeklindeki bir soruya karşılık da Merkel, bu partinin yasaklanması konusundaki bir girişimin başarısız kaldığını hatırlatarak, bu nedenle bu konuda çekimser olduğunu söyledi.

Müntefering de, aşırı sağcı saldırıların hiç bir şart altında haklı gösterilemeyeceğini ve bunların Almanya için utanç verici bir durum olduğunu belirterek, "NPD yasaklanabilse çok sevinirim, ancak bu konuda kötü bir tecrübe edindik. Bu yönde yeni bir girişimin başarılı olacağı konusunda iyimser olsam yeniden böyle bir girişimde bulunabilirim" diye konuştu.

Vasıflı yabancı iş gücü göçü konusunda da açıklamalarda bulunan Müntefering, istihdam konusunda Almanlara öncelik verileceğini, ancak makine ve elektronik mühendisliği gibi alanlarda yabancı iş gücüne ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Bir soru üzerine de Müntefering, yabancıların en fazla 3 yıl Almanya’da çalışmalarının düşünüldüğünü belirterek, "Bu süreyi yeterli görüyoruz. Çünkü yabancıların ülkelerine dönerek tecrübelerini kendi ülkelerine aktarmaları da önemli" dedi.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?