Almanya İslam Konferansı bugün başlıyor

İki büyük İslami kurumun katılmama kararı aldığı Almanya İslam Konferansı'nda tartışmaların yaşanması bekleniyor.

Almanya İslam Konferansı bugün başlıyor

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da Müslümanları temsil eden iki büyük çatı kuruluşun katılmadığı İslam Konferansı bugün başlıyor. ‘Islamrat’ (İslam Konseyi) konferansa davet edilmedi. Daha çok Alman, Arap ve Bosnalı Müslümanları temsil eden ‘Zentralrat der Muslime in Deutschland’ (Müslümanlar Merkez Konseyi) de içerik olarak Almanya’da yaşayan Müslümanların problemlerini çözmek için bu konferansın uygun olmadığını, İslam düşmanlığı ve İslam’a karşı duyulan korkular gibi konuların ele alınmadığını öne sürerek katılmamaya karar verdi.

İçişleri Bakanı Thomas de Maziere’nin başkanlığında bugün Berlin’de başlayan İslam Konferansına, hükümet tarafından 17 ve Müslümanlardan da 17 temsilci katılıyor. Konferans başlamadan önce yapılan hazırlık toplantılarında çalışma planı tesbit edilerek görüşülecek konular belirlendi. Ancak her iki tarafdan da sert eleştiriler geliyor.

Önceki Yabancılar Sorumlusu bayan Barbara John, konferansı ‘Katılmayanların zirvesi’ olarak nitelendirdi. John, ‘Tagesspiegel’ gazetesinde yazdığı bir makalede, Konferansa davet edilen Almanya Türk Cemaati’nin katılmasını eleştirerek, bu derneğin İslam’la ilgisinin ‘Alman Dili Derneği’nin Hristiyanlıkla ilgisi kadar olduğunu ifade etti.

2006 yılında zamanın İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble tarafından başlatılan İslam Konferansı’nın hedefi ise devlet kurumlarıyla Müslümanlar ve çatı kuruluşları arasında gerçekleştirilecek ortak çalışmaların iyileştirilmesiydi.

Alman hükümeti İslam konferansı ile ülkedeki İslami çatı kuruluşlarını terörle mücadelede ortak çalışmanın içine çekmek istiyordu. Ancak daha sonra hızlı bir şekilde, Müslümanların Almanya’da yaşadıkları problemler konferansın gündemine oturdu. Okullarda din dersleri, İmamların eğitimi ve hepsinden önemlisi problemlerin çözümüne esas teşkil eden İslam’ın anayasal bakımdan dini bir cemaat olarak, Yahudilerin sahip olduğu statüye benzer bir şekilde tanınması, Kiliselerle aynı haklara sahip olmaları gibi konular gündeme geldi.

Bu arada İçişleri Bakanı De Maizere, bu seneki konferansa daha önce de yapıldığı gibi İslam karşıtı on temsilciyi davet etti. Bunlar arasında Münih’ten siyaset bilimcisi Hamed Abdel-Samed, Frankfurt’tan avukat Gönül Halat-Mec bulunuyorlar. Konferansa katılan temsilci kuruluşlar, Almanya’da yaşayan yaklaşık 4 Milyon Müslümandan sadece dörtte birini temsil ediyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 15:38
banner53
YORUM EKLE

banner39