Almanya İslam Konferansı'ndan sonuç çıkmadı

Almanya'da iki büyük İslami kurumun katılmadığı İslam konferansı tartışkadan öte geçemedi

Almanya İslam Konferansı'ndan sonuç çıkmadı

 

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya


Milli Görüş'ün davet edilmediği ve Müslümanlar Merkez Konseyi’nin de katılmadığı Almanya İslam Konferansı, ülkede yaşayan Müslümanların sorunlarına çözüm üretmek yerine tartışmaların yapıldığı bir platformdan öteye geçemedi.

Öncelikli gündem konusu Müslümanların uyum süreçlerinin iyileştirilmesi olan İslam Konferansına Almanya’da yaşayan Müslümanların sadece bir kısmını temsil eden DITIB ve Türk İslam Kültürü Merkezleri Birliği katıldı.

Müslümanlar Merkez Konseyi İslam düşmanlığı ve İslamofobi konularına, gerekli çözüm yollarına yeterince önem verilmediğinden konferansa katılmama kararı almıştı. Milli Görüşe bağlı İslam Konseyi de, yöneticilerine karşı açılan davalar öne sürülerek davet edilmemişti.

Almanya İçişleri bakanı Thomas de Maiziere, konferanstan önce her iki taraftan gelen sert eleştirilere ve yoğun tartışmalara rağmen toplantının geniş kapsamlı ve son derece düzeyli gerçekleştiğini iddia etti. Bakan dinlerdeki çok çeşitliliğin toplumlar için bir dayanışma ortamı oluşturduğunu, konferansın öncelikli hedefinin Müslümanların uyum sürecinin iyileştirilmesi olduğunu belirtti. Daha sonraki konulardan birisinin de Almanya’da imam yetiştirilmesi konusu olduğunu söyleyen de Maiziere, Bilim Konseyi’nden teklif edilen ‘üniversitelerde İslam eğitimi’ne sıcak baktıklarını kaydetti.

Konferansta, kalıcı somut çözümler üzerinde durmak yerine, İslam ve İslamcılık, kadın erkek eşitliği gibi konular tartışıldı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 14:20
banner53
YORUM EKLE

banner39