banner39

Almanya kendi imamını yetiştirecek

Almanya'da artan müslüman nüfusun ihtiyaçlarının karşılanması için İlahiyat Enstitüsü kurulacak.

Arşiv 21.04.2010, 11:48 21.04.2010, 11:51
Almanya kendi imamını yetiştirecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

Almanya Bilim Konseyi, bundan yaklaşık üç ay önce hazırladığı bir raporda, Alman üniversitelerinde imamlık eğitimi verilmesini önermişti. Son derece olumlu karşılanan eğitim önerisi için ilk somut adımlar atılmaya başlandı. Osnabrück Üniversitesi'nde görevli Prof. Dr. Rauf Ceylan, imam eğitimiyle ilgili ana hatları bir rapor haline getirdi. Raporda, Müslümanlar’ın Alman toplumuna uyum sürecinin sağlıklı olabilmesi için, öncelikle din adamlarına hassasiyet gösterilmesi gerektiği belirtiliyor.

Deutsche Welle'nin haberine göre, Ceylan, 4,2 milyon Müslüman’ın yaşadığı Almanya’da, Almanya’yı tanıyan, siyaseti ve toplumsal hayatı tahlil edebilen imamların önemini vurguladı. "Almanca bilmeyen imamlar, İslâm’la ilgili tartışmalarda konuşamadıkları için, otoritesi olmayan, cemaatlerden çıkan kişiler konuşuyorlar" diyen Ceylan, imamların Almanca bilme zorunluluğunun altını çizdi. Ceylan, yeni nesilden yetişecek genç imam adaylarının da bu nedenle Almanya’da eğitim alması gerektiğini savundu.

"Eğitim seminerlerle başlayacak"

Alman üniversitelerinde imamlık eğitiminin önündeki en büyük engelin, eğitim verecek yeterli sayıda uzmanın olmaması gösteriliyor. Profesör Ceylan, Almanya'da İlahiyat Fakültesi kurma çalışmalarının adım adım ilerleyebileceğini, işe seminerlerle başlanacağını dile getirdi. 2010 yılı sonbahar aylarında başlatılacak seminerlerde imam adaylarına, Almanca dil eğitimi, Alman sosyal devlet yapısı ve siyasi sistemle ilgili bilgiler verilmesi planlanıyor. 2012 yılında ise Almanya'da İlahiyat Enstitüsü kurma çalışmaları başlatılacağını belirten Ceylan, bu kapsamda da Osnabrück Üniversitesi'ne atanacak beş profesörle, liseyi bitiren gençlere ilahiyat dersleri vermek istediklerini dile getiriyor.

Almanya’da eğitim alan imamların, Almanca vaaz verebilmesi de görüşülen konular arasında. Ceylan, bunun gerçekleşebilme ihtimali olduğunu, ancak sabırlı olunması gerektiğini söylüyor. Genelde ilk kuşaktan imamlar tek dilde vaaz verirken, farklı dillerde vaz veren imamların da olduğunu vurgulayan Ceylan, durumu “jenerasyon sorunu” sözleriyle niteliyor ve zamanla kendiliğinden çözüleceğini dile getiriyor.

Raporda, imamların Almanya’daki Müslüman gençliğe hitap edebilmesi için bir çözüm aranması gerektiği, camilerden uzaklaşan gençlerin bir nevi beyin göçüne sebep olduğuna dikkat çekiliyor. Yaşanan bu yeni durum karşısında ise, imamların Almanya'da eğitim görmesinin ardından ne tür gelişmelerin yaşanacağının takip edilmesi gerektiği belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (2)
cihan 11 yıl önce
müslümanlari yetistiren kimselerin ,onlar tarafindan secilmis olmalari gerektir,zorla imam hangi düsünceye göre yetistirilecek,program ne olacak,bu karari verenler kul hakki yediklerinin bile farkinda degil yazik,ki imam yetistirsinler.gayri mesru yoldasiniz.uyarmadi demeyiniz.
cihan 11 yıl önce
basibos müslümanlar hakkinda herkes bir sey yapiyor,su bilinmelidirki müslümanlarda izin almadan onlar hakkinda kim ne yapiyorsa mesru ,legal degildir.kendinize geliniz
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?