banner39

Almanya, MAZLUMDER'e vize vermedi

Bir zamanlar Türkiye'deki her davaya adam gönderen Almanya, kundaklama olaylarını incelemek isteyen MAZLUMDER'e vize vermedi.

Arşiv 21.05.2008, 14:17 21.05.2008, 14:29
Almanya, MAZLUMDER'e vize vermedi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MAZLUMDER'in Almanya'daki kundaklama olaylarını yerinde inceleme isteği reddedildi. 

MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Gülden Sönmez ve İstanbul Şube Başkanı Ayhan Küçük'ün Almanya Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmalarının ardından 1.5 ay geçtikten sonra başvuruları reddedildi.

MAZLUMDER İstanbul Şubesinden yapılan açıklamada Alman konsolosluğunun verdiği karara tepki gösterildi.

Dernek tarafından düzenlenen bir basın toplantısında konuşan İstanbul Şube Başkanı Ayhan Küçük, olayın normal bir vize vermeme hadisesi olmadığını söyledi. Küçük basın açıklamasında "Almanya, bütün bu olayları yerinde incelemek isteyen heyetimizi sürekli oyalayıp heyetimizin vize başvurularını kabul etmeyi göze alamamıştır. Gerek yaşananlar, gerekse izlediği politikalar, Almanya'nın, "farklılığın birliği" düsturunu kuruluş felsefesi olarak seçen Avrupa Birliği ilkelerinden gittikçe uzaklaştığını göstermektedir" dedi.

Avrupa ülkelerinden, Türkiye'de yaşanan hak ihlallerini araştırmak üzere STK'lar geldiğinde, Türkiye'de sorun yaşamadıklarını hatırlatan Küçük, yapılan uygulamanın yaşanan kundaklama olaylarını destekler mahiyette olduğunu ve faillerin suçuna ortaklık teşkil ettiğini ifade etti.

MAZLUMDER'in bu olayın peşini bırakmayacağını da vurgulayan Küçük, "Bu olayla ilgili olarak gerekli mercilerle yazışmalar yapılacak Bu konunun peşi bırakılmayacak.
Konuyla ilgili olarak Almanya Büyükelçiliği, Almanya Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na bu durumun telafisi için gerekenin yapılmasını talep eden yazılar gönderileceği belirtildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?