banner15

Almanya Müslüman dernekleri 'terörist' ilan etti

Bavyera Eyalet Savcısı Almanya'daki iki büyük İslami örgütü terörist ilişkisi olduğuna dair iddiayla suçladı.

Almanya Müslüman dernekleri 'terörist' ilan etti


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da örgütlü iki büyük İslami örgütün terörle ilişkisi bulunduğuna dair belirtiler olduğunu ileri süren Bavyera Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesi garip bir açıklama yaptı .

Almanya'nın Bavyera Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesi, Almanya İslam Toplumu (IGD) ve İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) derneğinin uluslararası terörizmi desteklediği şüphesinin bulunduğunu öne sürdü.

Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann ve Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Burkhard Körner tarafından bugün Münih kentinde açıklanan ve 6 ayda bir yayınlanan suç raporunda, ''İki büyük radikal dernek olan IGD ve IGMG'de geçen aylar içinde suç faaliyetlerine iştirak ettikleri yönünde belirtiler ortaya çıktı. Bu derneklerin uluslararası terörizmi destekledikleri şüphesi de var.

Bu şüpheler doğru çıkarsa, şiddet yanlısı olmayan İslamcılık da terörizm için bir besin kaynağı oluşturabilir. Ayrıca İslamcıların çifte strateji izledikleri de bir kez daha doğrulanmış olacaktır. Dışarıya karşı açık, hoşgörülü ve diyaloğa hazır görünüyorlar. Böylece kamu oyunu gerçek niyetleri konusunda aldatıyorlar'' iddialarında bulunarak Almanya'da iki köklü örgütü suçladı.

AVRUPA'DA MİLLİ GÖRÜŞ

Alman Deutsche Welle'in iddiasına göre 1972 yılında Braunschweig'da kurulan Almanya Türk Birliği Derneği (Türkische Union Deutschland e. V.) ile 1976'da Köln'de tesis edilen Avrupa Türk Birliği (Türkische Union Europa e. V.) İslam Toplumu Milli Görüş'ün temelini oluşturdu. Günümüzde merkezi Almanya'nın batısındaki Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Kerpen kentinde bulunan İslam Toplumu Milli Görüş, Almanya ile birlikte aralarında Norveç ve İtalya'nın da bulunduğu toplam 10 Avrupa ülkesinde faaliyet gösteriyor. İslam Toplumu Milli Görüş, derneğin beyanlarına göre, 323'ü Almanya'da olmak üzere 514 cami derneğinde yönetimde bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 21:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35