banner39

Almanya okulda namaza izin verdi

Berlin İdare Mahkemesi, okulda namaz kılmak isteyen öğrencileri sevindirecek karar aldı.

Arşiv 29.09.2009, 21:44 30.09.2009, 14:02
Almanya okulda namaza izin verdi


Berlin İdare Mahkemesi, okulunda namaz kılmak isteyen Türk öğrenci Yunus M'nin (16) isteğini kabul ederek, kendisine ders arasında günde bir kez namaz kılmasına izin verdi.

Mahkeme kararında, davacı öğrencinin, dininin gereği günde beş vakit namaz kılmak istediğini ikna edici bir şekilde anlattığı ve namazlarını zamanında kılmak istediği talebinde bulunduğu belirtildi. Kararda, öğrencinin ders dışında okulda günde bir kez namaz kılabileceği kaydedildi.

Bir İslam uzmanının görüşünün de alındığı belirtilen kararda, Alman Anayasası'nın din özgürlüğünü kabul ettiği, bunun sadece inanmaya yönelik olmadığı, inancını göstermeye de yönelik olduğu, bu nedenle ders akışını etkilemediği sürece öğrencinin dini inançlarını yerine getirmeye hakkı olduğu ifade edildi.

Okullarda tarafsızlık ilkesinin de bulunduğuna işaret edilen kararda, bu ilkenin, okul düzenini bozmadığı sürece şahısların, dini inancı ne olursa olsun, inançlarının gereğini yapmalarına engel teşkil etmediği kaydedildi.

Okul yönetiminin, söz konusu öğrencinin tutumu nedeniyle diğer öğrencilerin de benzer talepleri olabileceğine ya da dini inançlarını yerine getirebilmek için okulda oda talebinde bulunabileceğine ilişkin endişeleri, mahkeme tarafından haklı bulunmadı.

Kararda ayrıca, istenildiği takdirde Berlin-Brandenburg Yüksek İdare Mahkemesinde temyiz davası açılabileceği belirtildi. Mahkeme, 2008 yılının mart ayında da benzer yönde geçici bir karar vermişti.

Berlin'in Wedding semtindeki Diesterweg-Gymnasium adlı okula giden, babası Alman, annesi Türk olan Yunus M. duruşmada, namaz kılmanın, dininin gereği olduğunu belirterek, namaz kılarken hiç kimseyi rahatsız etmediğini söyledi.

Arkadaşlarının bile bunu anlayışla karşıladıklarını belirten Yunus M, arkadaşlarıyla bu nedenle hiçbir sorun yaşamadığını kaydetti.

Yunus M, yaz döneminde bu konuda sıkıntı çekmediğini ve namazını evde kıldığını, ancak kış döneminde namazını okulda kılma zorunluluğu bulunduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?