Almanya: PKK ülke güvenliğini tehdit ediyor

Almanya'da Hamburg Anayasayı Koruma Dairesi, PKK'nın ülke güvenliğini tehdit ettiğini açıkladı.

Almanya: PKK ülke güvenliğini tehdit ediyor


Almanya'da Hamburg Anayasayı Koruma Dairesinin 2009 yılı suç raporu açıklandı. Hamburg Eyaleti İçişleri Bakanı Christoph Ahlhaus ve Hamburg Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Heino Vahldieck'in birlikte açıkladığı rapora göre, terör örgütü PKK ülke güvenliğini tehdit ediyor.

PKK'nın "güvenliği tehdit eden ve aşırı çabalar içinde olan bir örgüt" olarak nitelendirildiği raporda, Almanya'da halen faal aşırılık yanlısı yabancı örgütler arasında bu örgütün ağırlık oluşturmaya devam ettiği, üye sayısında artış olmamakla birlikte militan tavrını sürdürdüğü belirtildi.

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) derneği ise Ayanayası Koruma Dairesi tarafından radikal görüş sahibi olduğu şüphesiyle hala izleniyor.

Raporda, aşırı solcu Türk örgütlerinin faaliyetlerinde ise kayda değer gelişmeler olmadığı ifade edildi.

Aşırı dinci "İslami Cihat Birliği" yandaşlarının 2009 yılında da Almanya'dan Pakistan'a giderek terör kamplarında eğitim aldığı kaydedilen raporda, şiddet eğilimli İslamcı grupların Almanya için tehdit oluşturmaya devam ettiği, Hizb-üt Tahrir ile Türk Hizbullah grubunun da şiddete destek veren radikal gruplar arasında yer aldığı kaydedildi.

Raporda, Hamburg'da aşırı solcu grupların neden olduğu şiddet olaylarında 2008 yılına göre yüzde 40 oranında artış görüldüğü, buna karşılık aşırı sağcıların şiddet olaylarında azalma kaydedildiği bildirildi.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2010, 21:07
banner53
YORUM EKLE

banner39