banner39

Almanya sınırdışı etme işlemini durdurdu

Almanya'nın birçok eyaleti, oturma izni verilmeyen yabancıları sınırdışı etme işlemlerini geçici bir süreliğine durdurdu.

Arşiv 21.04.2007, 14:55 21.04.2007, 14:55
Almanya sınırdışı etme işlemini durdurdu

Almanya'da çok sayıda eyaletten sonra Mecklenburg-Vorpommern eyaleti de, ülkede oturma izni almalarına izin verilmeyen, ancak çeşitli nedenlerden dolayı ülkede sınırlı bir süre kalmalarına izin verilen yabancıların sınır dışı edilmesini sonbahara kadar durdurdu.

Eyaletin İçişleri Bakanı Lorenz Caffier, Alman hükümetinin, bu konumda olan yabancılara, 2009 yılı sonuna kadar iş bulmaları durumunda sürekli oturma izni verilmesi şeklinde kabul ettiği yasa tasarısı nedeniyle bu yabancıların sınır dışı edilmelerini 6 ay süreyle durdurma kararı aldıklarını söyledi.

Alman hükümetinin kabul ettiği yasa tasarısının, Federal Meclis (Bundestag) ve Federal Eyalet Temsilciler Meclisinde (Bundesrat) de kabul edilmesi gerekiyor.

BAVYERA’DA 1500 KİŞİYE OTURUM İZNİ

Almanya'da bu nedenle çok sayıda eyalet, sınır dışı edilmelerin geçici bir süre durdurulması kararı alırken, Bavyera Eyaleti'nde geçici oturma izniyle kalan bin 500 yabancıya kalıcı oturum izni verildi.

Bavyera İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada iş ve sosyal hayata uyum sağlamış olan bin 500 yabancıya oturma ve çalışma izni verildiği belirtildi.

Son dört ay içinde 3 bin yabancının kalıcı oturma izni için başvurduğu, bunlardan 193 başvurunun reddedildiği, geri kalan başvuruların ise incelendiği kaydedildi.

Bavyera İçişleri Bakanı Beckstein, eyalette geçici oturma izniyle yaşayan 12 bin 300 yabancı bulunduğunu, bunlardan 5 bin 500 yabancının kalıcı oturma izninden yararlanacak durumda olduğunu, iş ve sosyal hayata entegre olanlara şans tanıdıklarını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?