banner15

Almanya soykırım yasası istiyor

Almanya’nın, Yahudi soykırımı ve diğer soykırımların reddinin tüm AB ülkelerinde cezalandırılmasını istediği bildirildi.

Almanya soykırım yasası istiyor

Fransa Ulusal Meclisi’nin “Ermeni Soykırımı”nın inkarının suç sayan tartışmalı yasa tasarısını benimsemesinin ardından AB Dönem Başkanlığını üstlenen Almanya’nın, Yahudi soykırımı ve diğer soykırımların reddinin tüm AB ülkelerinde cezalandırılmasını istediği bildirildi.

Almanya’nın bu niyetinin Alman Adalet Bakanı Brigitte Zypries tarafından Alman Dönem Başkanlığı için sunulan program ile ortaya çıktığı belirtiliyor.

Silvio Berlusconi’nin başkanlığı döneminde İtalyan hükümetinin tutumu nedeniyle bloke edilen, ırkçılık ve yabancı düşmanlık konusundaki çerçeve anlaşmasına ilişkin müzakerelerin yeniden başlaması istendiği ifade ediliyor.

Zypries, bu konudaki açıklamasında amacın, AB ülkelerinin, şiddet ve nefretin kışkırtılması ve soykırımların reddi gibi ırkçı ve yabancı düşman tutumlarının cezalandırılması ile ilgili yasalarının asgari bir biçimde uyumlaştırılması olduğunu belirtti.

Bunun üzerine, Holokost ve diğer soykırımların reddinin diğer AB ülkelerince suç olarak nitelendirilmesinin amaçlanıp amaçlandığı sorusu yönetilen Alman Bakanı, “evet” yanıtını verdi.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35