Almanya ve Fransa kredi verip silah satacak

Almanya ve Fransa, Yunanistan'a silah satabilmek için kredi veriyor.

Almanya ve Fransa kredi verip silah satacak

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Alman Yeşiller Partisi’nin AB Parlamento fraksiyon başkanı Daniel Cohn-Bendit, Başbakan Papandreou’dan duyduğunu belirterek, Fransa’nın Yunanistan’a kendisinden silah satın almak şartıyla yardım yaptığını iddia etti. Cohn-Bendit, Almanya’nın da benzer şartlar ileri sürdüğünü bildirdi.

Cohn-Bendit Cuma günü Paris’te yaptığı açıklamada, Fransa başkanı Sarkozy’nin Papandreou ile buluşmasında Yunanistan’a yardım edeceklerini ancak Fransa ile olan silah alımı antlaşmalarını uzatmayı şart koştuğunu söyledi. Cohn-Bendit, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de Yunan Başbakan’a bu yönde baskı yaptığını iddia etti.

Alman hükümet sözcüsü, Daniel Cohn-Bendit’in açıklamalarına tepki olarak, suçlamaların hiçbir temeli olmadığını ve Cohn-Bendit’in sözlerinin gayri ciddi olduğunu söyledi.

Yeşillerden Daniel Cohn-Bendit, Çarşamba günü yaptığı açıklamayla da Almanya ve Fransa’nın Yunanistan’a karşı tutumunu ‘münafıklık’ olarak nitelemişti. Cohn-Bendit, Fransa’nın son aylarda Yunanistan’a 2,5 Milyar değerinde altı savaş gemisi, 400 Milyon Avroluk helikopter ve sayısı açıklanmayan savaş uçakları sattığını söyledi. Almanya’nın da 1 Milyar Avro tutarında altı denizaltıyı sattığını bildirdi. Cohn-Bendit, ‘Yunanlılara bizden silah alsınlar diye borç veriyoruz.’ dedi.

Gözlemciler Yunanistan’ın, Türkiye ile gergin ilişkilerinden dolayı silahlanma bütçesini yüksek tuttuğunu, AB’ye alınmasından sonra bunun gizlendiğini belirtiyor. Yunanistan 2007 yılında gayri safi milli hasılasının yüzde 3,3’ünü silahlanmaya harcamış. Almanya’da bu oran ise sadece yüzde 1,3. Stockholm’deki Sipri Enstitüsünün verdiği bilgiye göre 2004 ve 2008 yılları arasından Yunanlılar, silah ithalatının üçte birini Almanya’dan, dörtte birini de Fransa’dan gerçekleştirmiş.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 17:40
banner53
YORUM EKLE

banner39