banner15

Almanya ve Rusya, İran'a yaptırımda hemfikir

Almanya ve Rusya, nükleer çalışmalar nedeniyle İran'a yaptırımların devam etmesi yönünde fikir birliğine vardılar.

Almanya ve Rusya, İran'a yaptırımda hemfikir

 

Mücahid Yıldız / Almanya 

Almanya'nın Münih şehrinde yapılan Dünya Güvenlik Konseyi'nin ana konusu İran'la yıllardır devam eden nükleer silah tartışması idi. Almanya ve Rusya, İran'ın nükleer çalışmaları konusunda daha şeffaf olması gerektiğin, aksi halde yaptırımları daha da arttırarak devam edeceklerini açıkladılar.

Dünya Güvenlik Konseyi'ne Cuma günü katılan İran Dışişleri Bakanı Manuşer Muttaki, İran'ın dışardan işlenmiş uranyum alabileceğini, ancak bunun için bazı şartları olduğunu, iki tarafın da garanti vermesi gerektiğini belirtti. Muttaki bu konuda işlenmiş uranyumun nerede, ne miktarda ve ne kadar sürede verileceği bilgilerini içeren üç noktanın, tam olarak açıklığa kavuşması gerektiğini söyledi. Muttaki, hiçkimsenin İran'dan uranyum işletmemesini talep etme hakkının olmadığını da ekledi.

Konsey'de Çin Dışişleri Bakanı İran konusunda daha sabırlı olmak gerektiğini söylerken, Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle ve ABD Dışişleri Bakanı Clinton yaptırımların devam etmesi gerektiğini savundular.

Dünya Güvenlik Konseyinde tüm dünyadan 300 konuşmacı katıldı. Polis geniş güvenlik önlemleri alarak 3700 polis memuruyla toplantı mahallini korumaya aldı. Cumartesi günü Güvenlik Konseyi'ni protesto için büyük bir yürüyüş yapılması bekleniyor. Göstericiler 'NATO'nun Savaş Politikasına HAYIR!', 'Alman Ordusu Afganistan'dan Çık!', 'Irkçılığa ve Nazizm'e HAYIR!' gibi sloganlarla Münih'teki zirveyi protesto edecekler.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2010, 14:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35