banner15

Almanya, vergi kaçakçılarının CD'sini alıyor

Alman hükümeti cd'yi satın almaya prensip olarak karar verdi.

Almanya, vergi kaçakçılarının CD'sini alıyor

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Almanya, vergi kaçırarak İsviçre bankalarında saklayan Alman vatandaşlar hakkında bilgi içeren cd'nin satın alınmasına prensip olarak karar verdi. Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Salı günü 'Augsburger Allgemeinen' gazetesine verdiği demeçte cd olayının hukuken iki yıl önce Liechtenstein'daki vakıf hesaplarrıyla yaşanan probleme benzediğini söyledi. Alman Dış İstihbarat Örgütü BND tarafından 2008 yılında o zamanki Maliye Bakanı Sosyal Demokratlardan Peter Steinbrück ve Maliye yetkililerinin bilgisi dairesinde gizli hesap bilgilerinin satın alındığını söyledi.

O günden bu yana hiçbir mahkemenin elde edilen delilleri geçersiz saymadığını belirten Schaeuble, bu yüzden bakanlığının İsviçre'deki banka bilgilerini içeren cd'nin satın alınmasını hukuken sakıncalı bulmadığını ifade etti.

Schaeuble vergi kaçakçılarına seslenerek Mali şubelere müracaat etmelerini ve kendileri hakkında gönüllü olarak bilgi vermelerini tavsiye etti. Hristiyan Demokratlar fraksiyon başkanı Volker Kauder de aynı tavsiyeyi tekrarlayarak banka hesabı olanların bağlı bulundukları maliye merkezlerine başvurmalarını istedi.

Alman vatandaşlarının İsviçre bankalarındaki bilgilerini içeren cd, Kuzey Ren Westfalya Eyaleti vergi memurlarına bir bilgisayar uzmanı tarafından 2,5 Milyon Euro karşılığında teklif edilmişti. Yaklaşık 1500 kişi hakkında elde edilecek bilgiler sayesinde 100 Milyon Euro vergi geliri temin edileceği tahmin edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 17:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48