Almanya, Yunanistan'a yardımı kabul etti

Almanya Federal Meclisi, Yunanistan'a yapılacak toplam 750 milyar Avroluk yardımı, kabul etti.

Almanya, Yunanistan'a yardımı kabul etti


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Meclisi (Bundestag), Yunanistan'a yapılacak toplam 750 milyar Avroluk yardımda Almanya'nın üstleneceği payı, az bir farkla kabul etti.

Yardımın kabul edilmesi için en az 312 oyun gerektiği oylamada, 319 milletvekili "evet", 73 milletvekili "hayır" oyu kullandı. 195 milletvekili de çekimser kaldı.

İktidardaki Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile koalisyon ortağı olan Hür Demokrat Parti (FDP) milletvekillerinden bazılarının yardıma karşı oy kullandığı, muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller Partili milletvekillerinin ise çekimser oy kullandığı tahmin ediliyor. Sol Parti yardıma karşı çıktı.

Mecliste oylamadan önce yapılan tartışmada Dışişleri Bakanı ve FDP Genel Başkanı Guido Westerwelle, "Yunanistan için bir kader meselesi" olarak nitelediği yardıma destek isterken, SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i bu konuda çok fazla beklediği gerekçesi ile eleştirdi.

Almanya'nın kredi garantileriyle birlikte en fazla 148 milyar avroluk destek vermesini öngören yardım paketinin bugün Federal Eyalet Temsilciler Meclisinde de (Bundesrat) onaylanması bekleniyor.  
 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 06:28
banner53
YORUM EKLE

banner39