banner39

Almanya'da 30 Camiye Polis Baskını

Almanya'da 30 ayrı cami yada dernek binasına vergi kaçırıldığı veya kara para aklandığı gerekçesiyle bu sabah erken saatlerde baskın yapıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Almanya'da 30 Camiye Polis Baskını

Alman polisi bu sabah erken saatlerde ülke genelindeki 30 ayrı cami ya da dernek binasına vergi kaçırıldığı veya kara para aklandığı gerekçesiyle baskın düzenledi. Savcılık izniyle yapılan aramalarda cami dernek yöneticileri sorgulandı. Aramaların özellikle Münih ve Hamburg kentlerinde gerçekleştirildiği öğrenildi.

 

Almanya'nın Münih kent merkezinde bulunan camiye bu sabah saat 06:00 sıralarında gelen polisler Arap asıllı bir kişiyi aradıklarını söyledi. Cami dernek başkanından bu konuda bilgi isteyen Münih polisi, daha sonra cami derneğinin bilgisayarlarına el koydu. Dernek yöneticileri polisin ilk başta kibar davrandığını, ancak ayrılırken ikinci kattaki odaları iyice aradığını belirtti.

 

Öte yandan, Münih polisinin aradığı Arap asıllı işadamının Münih'teki bir camiye CD hediye ettiği belirtildi. 1997 yılında Dresdner Bank'a yaklaşık 131 bin Alman Markı yatırıp, aynı gün çeken işadamının peşinde olan Alman polisi camilerle bu kişinin ilişkisini araştırıyor.

 

Münih Savcılığı yaptığı açıklamada, "Camilerle ticaret yapan bir kişi olarak, kendi evraklarını camilerde saklıyor olabilir." dedi.

 

Cami baskını ile ilgili soruları cevaplandıran dernek başkanı Abdussamed Temel de, "Adı geçen şahıs yılda bir iki defa bize uğrardı. Münih ve çevresindeki diğer camilere de gelip giderdi. Bunun dışında önemli bir ticari alışverişimiz olmadı. Camimize bir ara CD hediye etmiş idi." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?