banner39

Almanya'da binler nükleer enerjiye 'hayır' dedi

Yaklaşık 8000 kişi Almanya'nın değişik yerlerinde acilen atom enerjisinden vazgeçilmesini talep etti.

Arşiv 12.04.2010, 17:42 12.04.2010, 17:42
Almanya'da binler nükleer enerjiye 'hayır' dedi

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın başkenti Berlin’de yapılan gösterilerde yaklaşık 2000 kişi, enerji devleri Vattenfall ve RWE’nin binaları arasında 1,2 km’lik bir insan zinciri oluşturdu. Organizasyonu gerçekleştiren Compact’ın açıklamasına göre yaklaşık 700 kişi Münih’te, 500 kişi Hamburg’ta, 400 kişi Würzburg’ta, 400 kişi Braunschweig’da, nükleer enerjiyi protesto için sokaklara döküldü. Toplam elli şehirde protesto gösterileri yapıldı. Bu gösteriler, 24 Nisan’da Atom santrallerinin bulunduğu Schleswig-Holstein eyaletindeki Krümmel ve Brunsbüttel şehirleri arasında gerçekleştirilecek 120 km’lik insan zincirinin hazırlığı için yapıldı.
 
Gösterilere katılım için çevreci dernek birlikleri ve bazı partiler çağrıda bulunmuşlardı. Alman Parlamento başkan yardımcısı Sol Parti’li Petra Pau ve Sosyal Demokrat Parti SPD’nin başkan yardımcısı Olaf Scholz, Berlin’de yapılan gösteriye katıldılar.
 
Atom karşıtları, koalisyon hükümetinin nükleer enerji üreten şirketlerin sürelerini uzatmasını eleştirdiler. SPD parlamento fraksiyon başkan yardımcısı Ulrich Kelber, ‘Berlin ve diğer yerlerdeki atom karşıtı insan zincirleri göstermektedir ki, atom santrallerinin süresinin uzatılmasını halkın çoğunluğu istemiyor.’ dedi. Çevre ve Tabiat Birliği (BUND)’nin atom uzmanı Thorben Becker, nükleer santrallerin sürelerini uzatmanın enerji devlerinin kazançlarını arttırmaktan başka hiçbir işe yaramadığını söyledi.
 

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?