banner15

Almanya'da binlerce kişi 'savaşa hayır' dedi

Almanya'da binlerce kişi Paskalya Günü'nde savaş karşıtı gösterilerinde bulundu.

Almanya'da binlerce kişi 'savaşa hayır' dedi

Mücahid Yıldız-Dünya Bülteni /Almanya

Almanya’da binlerce kişi savaş karşıtı geleneksel paskalya yürüyüşü yaptı, Alman askerlerinin Afganistan’dan derhal çekilmesini talep etti.
 
Her yıl paskalya bayramında geleneksel olarak yapılan paskalya yürüyüşü bu sene binlerce kişinin katılımıyla Frankfurt şehrinde yapıldı. Barış Birlikleri ağı tarafından ellinci defa düzenlenen ve ‘Canlı bir gelenek ve Alman hükümetine gerekli düzeltme’ başlığı altında yapılan protesto yürüyüşünde nükleer silahların tamamen yokedilmesi ve Alman Ordusunun Afganistan’dan geri çekilmesi talep edildi.
 
Barış Birliği (Friedenskooperative), Frankfurt am Main şehrinde binlerce kişinin 70 değişik programa katıldıklarını bildirdi. Frankfurt Paskalya Yürüyüşü bürosu da 80 yerde onbinlerce kişinin gösterilere katıldığını kaydetti.
 
Barış Birliği genel müdürü Manfred Stenner yaptığı açıklamada paskalya yürüyüşünün elli yıllık tarihiyle ‘canlı bir geleneği ve hükümetin barış politikasının düzeltilmesi gerektiğini’ gösterdiğini söyledi. Yürüyüşü organize edenlerden Andreas Buro çok sayıda yapılan programlardan birinde yaptığı konuşmada, paskalya yürüşünün parlamento dışı muhalefet olarak ilk defa 1960’da yapıldığını ve halk arasında savaş karşıtı bir atmosferin hakim olmasını sağladığını belirtti.
 
Paskalya barış gösterilerinin bu seneki ana konusu Alman Ordusu’nun Afganistan işgaline ortak olmasıydı. Barış Birliği genel müdürü Stenner Afganistan’da öldürülen üç Alman askerine değinerek, ‘Paskalya bayramı başlarken aldığımız haberler bize Afganistan Savaşı’nın acı gerçeklerini ve çıkmazını hatırlattı.’ dedi. Barış hareketçileri, anlamsız olarak hayatını kaybeden Alman askerleri ve diğer tüm savaş kurbanları için çok üzgün olduklarını belirttiler.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2010, 13:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35