banner15

Almanya'da Bir Vatandaşlık Testi Daha

Almanya vatandaşı olmak isteyenlerin işi her geçen gün zorlaşıyor. Tartışmalı vicdan testinden sonra, bu kez de Hessen eyaletinde 100 soruluk yeni bir test gündemde. Testle bilginin yanı sıra aile ve namus gibi vicdani değerler de ölçülüyor.

Almanya'da Bir Vatandaşlık Testi Daha

Almanya vatandaşı olmak isteyenlerin işi her geçen gün zorlaşıyor. Tartışmalı vicdan testinden sonra, bu kez de Hessen eyaletinde 100 soruluk yeni bir test gündemde. Hessen Eyaleti İçişleri Bakanlığı, söz konusu testle Alman vatandaşı olabilmek için gerekli kriterleri ortaya koydu.
 
Buna göre vatandaşlığa başvuracak kişinin:

 • Yeterli seviyede Almanca bilmesi
 • Sekiz yıl Almanya’da yaşamış olması
 • 'Bilim ve Değer Testi’ ile vatandaşlık kursunu tamamlamış olması
 • Sadakatini belirten bir açıklama yapması
 • Yemin etmesi gerekiyor.
   
  Hedef bilgiyi ve değerleri ölçmek 
   
  Hessen Eyaleti İçişleri Bakanlığı'nın 100 soruluk vatandaşlık testi ile hem bilgi, hem de değerlerin ölçülmesi hedefleniyor. Dokuz bölümden oluşan testteki başlıklardan bazıları Alman tarihi, Alman anayasası, seçimler, siyasi partiler, hukuk devleti, sosyal devlet, kültür ve bilim ve Alman ulusal sembolleri. Testteki sorulardan 10'unu seçen Süddeutsche gazetesinin, internet sitesinde yayınladığı ankette katılımcıların yüzde 54'ü 7 ile 9 arasında doğru cevap verdi. Tüm soruları doğru cevaplayanların sayısı ile yüzde 12 civarında.

  Seçmeni etkileme amaçlı mı?

  Hessen eyaleti seçimlerine 12 gün kala bu testin açıklanmasının - Baden-Würtemberg eyaletinin 'vicdan testi' gibi - seçmeni etkileme amaçlı olduğu iddia edilse de, Hessen Eyaleti Başbakanı Hıristiyan Demokrat Roland Koch bu görüşe katılmıyor. Koch, 'seçmenlerin önünde bu konunun açık bir şekilde konuşulması gerektiğini' söylüyor. Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı, Hıristiyan Demokrat Jürgen Rüttgers ise, "biz ne Hessen, ne de Baden-Würtemmberg örneğini almak istiyoruz. Sadece bilgi sorulması yeterli değil ve bu tartışmayı daraltıyor" diyor.
   
  Sorulardan bazı örnekler
 • Almanya’dan geçen üç nehri sayınız.
 • 17 temmuz 1953 tarihinde Doğu Almanya’da ne olmuştu?
 • İsrail’in 'varolma hakkı' kavramını açıklayınız.
 • Hangi Alman Başbakanı Nobel Barış Ödülü'nü almıştı?
 • Ailelerin çocuklarının eşlerini seçmesini etkilemede nereye kadar hakkı vardır?
 • Alman ressam Caspar David Friedrich, en meşhur eserlerinden biri olan ve Baltık denizinde bir ada olan Rügel’deki manzarayı resmettiği çalışmasında hangi motifi kullandı?
 • Johannes Guttenberg neyi icaat etmişti?
 • "Bir kadın, yanında ona eşlik eden bir erkek akrabası olmadan dışarıya çıkmamalı ya da seyahat etmemeli." Bu konu hakkındaki görüşünüz nedir?
 • Alman Anayasası’nın 1'inci maddesi hangi hakkı korumaktadır?
   
  Eyaletlerin gücü
   
  Almanya’nın farklı eyaletlerinde vatandaşlık hakkı için farklı testler ve anketler yapılmaya devam ediliyor. Konu hakkında Almanya geneline dair bir çalışma yapılmadığı için, yakın gelecekte de göçmenlerin vatandaşlık hakkını elde edip edemeyeceklerinde eyaletlerin rolü kuvvetli olacak gibi görünüyor.

  YABANCIYA EVLİLİK SINAVI
   
  Hollanda'da 15 mart 2006'da yürürlüğe giren bir yasa ile evlilik yoluyla ülkeye yerleşmek isteyen - aralarında Türklerin de bulunduğu - yabancılara, ülkeye gelmeden önce kendi ülkelerinde sınava girme zorunluluğu getirildi. Yeni yasal düzenlemeye göre, bu kişiler önce bulundukları ülkelerdeki Hollanda temsilciliklerinde sınava girecek ve bu sınavda başarılı oldukları takdirde, kendilerine ülkeye giriş ve geçici ikamet izni verilecek. Yaklaşık yarım saat sürecek sözlü sınav, dil ve Hollanda toplum yapısı olmak üzere iki bölümden oluşacak. Sınava giriş ücreti ise 350 euro.
   
  Kaynak: CNNTÜRK
 • Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
  YORUM EKLE

  banner39

  banner50

  banner47

  banner48