Almanya'da büyük nükleer atık merkezi oluşturuluyor

Almanya'da Gorleben'e nükleer atıklar için yeni bir depo inşaa edileceği bildirildi

Almanya'da büyük nükleer atık merkezi oluşturuluyor

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın nükleer atıkları sakladıkları tartışmalı nükleer çöp merkezi Gorleben’e yeni bir depo inşaa edilecek. Nükleer atık depolama işletmecileri yeni depoda ‘hafif ve orta dereceli radyoaktif atıklar’ın saklanacağını bildirdi. Çevreciler ise, önceden geçici olarak tasarlandığı söylenen Gorleben’de yeni bir depo daha inşaa edilmesinden son derece endişeli olduklarını belirttiler.

Aşağı Saksonya Eyaletinde bulunan ve nükleer atıkların saklandığı Gorleben’de 2012 yılı sonuna kadar yeni bir depo inşaa edilecek. Almanya’nın dev enerji şirketi GNS’e bağlı bir şirket tarafından 75 metre uzunluğundaki beton dehlizde, hafif ve orta dereceli radyoaktif atıklar kontrolden geçirelerek paketlenecek.

Yeni depoda kontrolden geçirilip yeniden paketlenen nükleer atıklar daha sonra uzun bir süre saklanmak üzere Aşağı Saksonya’daki Salzgitter şehrinde bulunan Konrad kuyusuna götürülecek. Atom enerjisi karşıtları yeni depoda, çok eski Asse deposundan getirilecek ağır radyoaktif güçteki bazı atıkların da ele alınacağı ihtimalinden dolayı kaygı duyuyorlar.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 14:06
banner53
YORUM EKLE

banner39