banner15

Almanya'da büyük nükleer atık nakliyatı Kasım'da

Kasım ayında Almanya'da yine Gorleben'e nükleer atık nakliyatı yapılacak

Almanya'da büyük nükleer atık nakliyatı Kasım'da


Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’ da nükleer atıkların depolandığı Gorleben’e Kasım ayında yine Castor adı verilen özel konteynerlerde yük vagonlarıyla radyoaktif çöp nakliyesi yapılacak. Işınlanmaya karşı korunma dairesi nakliye işlemleri için gerekli izni verdi. Greenpeace, Almanya’da nükleer atıklar için Gorleben’e alternatif başka depoların belirlenmesini talep ediyor.

Bir yıl aradan sonra Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaletindeki nükleer atık deposu Gorleben’e yine atom santrallerinin çöpleri taşınacak. Toplam onbir konteyner nükleer enerji santrallerinde kullanılan radyoaktif madde artıkları Gorleben’de büyük bir hangarda saklanacak. Yetkililer tam bir tarih vermezken, yük vagonlarının Fransa’nın La Hague şehrindeki yeniden değerlendirme merkezinden Almanya’ya doğru Kasım ayında yola çıkarılacağı tahmin ediliyor.

La Hague’den son olarak 2008 yılında Gorleben’e bir nakliye yapılmıştı. Atom karşıtları, kalabalık bir polis koruması ile gerçekleştirilen taşımayı engellemek için eylemler yapmıştı. Önce demiryolu üzerinden başlayan nakliyat daha sonra karayoluyla Almanya’ya ulaşmıştı ve toplam 80 saat sürmüştü.

Şu anda Gorleben’deki 4500 metrekare genişliğindeki hangarda toplam 91 nükleer atık konteyneri bulunuyor. La Hague’den bu seneki ve sonraki nakliyatlarla toplam 22 konteyner daha getirilecek. Nükleer atık için özel olarak yapılan konteynerlerde radyoaktif sızıntı yapan ve kokil adı verilen 20 ile 28 çubuk saklanıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2010, 13:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35