banner15

Almanya'da cami aramaları dönemi son buldu

Almanya'da Anayasa'ya aykırı olan cami önü aramaları sona erdi.

Almanya'da cami aramaları dönemi son buldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Aşağı Saksonya İçişleri Bakanlığı 2004 yılından beri cami önlerinde yapılan kimlik kontrollerini sona erdirdiğini açıkladı. Yeşiller Partisi eyalet milletvekili Filiz Polat, anayasaya aykırı olarak yapılan kontrollerin durdurulmasının sevindirici olduğunu ve gelişmeleri takip etmeye devam edeceğini söyledi. 
 
 Aşağı Saksonya'da, Eyalet Başbakanı Christian Wulff'un 'Cami önlerinde kimlik kontrolleri durdurulmalı' talebi sonrası yapılan eyalet hükümeti kabine toplantısında kontrollerin durdurulması kararı alındı. Toplantı sonrası açıklama yapan Aşağı Saksonya Eyalet İçişleri Bakanlığı, camilerdeki kimlik kontrolü uygulamasının somut bir şüphe ve delil olmadığı sürece yapılmayacağını bildirdi. Karardan memnun olduğunu belirten eyalet Başbakanı Christian Wulff, "Bu tarafların uzlaşmaya vararak aldığı karar "dedi. Hükümet ortağı Hür Demokrat Parti'de (FDP) kontrollerin durdurulmasının memnuniyet verici olduğunu açıkladı. FDP Eyalet Grup Başkanı Christian Dürr, "İçişleri Bakanı bizim talebimizi yerine getirdi."dedi.

2004 yılından bugüne yapılan kontrolleri savunan İçişleri Bakanı Uwe Schünemann, cami önü kontrollerinin önemli olduğunu ileri sürdü. Schünemann'ın "Bazı camiler terörist saldırılarıyla bağlantılı olarak İslamcıların buluşmasında merkez rolü oynuyor." demesi yeni bir tartışma başlattı. Dini hakların engellenmesine karşı olduğunu ve Müslümanlarla diyalogun derinleştirilmesi gerektiğini savunan Schünemann, "İslami kuruluşlarla polis arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi için görüşmelere ihtiyaç var." dedi.

Camii kontrollerinden vazgeçen İçişleri Bakanı Schünemann'ın dikkatle izlenmesi gerektiğine söyleyen Yeşiller Eyalet Milletvekili Filiz Polat, "Bakan Schünemann, entegrasyona zarar veriyor." dedi. Polat, eyalet hükümetinin anayasaya aykırı cami kontrollerinden vazgeçmesine rağmen bu konuda gelişmeleri dikkatle izlemek gerektiğini vurguladı ve "Yanlış talimatlarını düzeltirken dahi Schünemann, gerçekliği olmayan söylemlerle hareket ediyor." diyerek Schünemann'ın açıklamalarını eleştirdi.

Cami önlerinde yapılan kontroller gibi uygulamaların hem uyuma, hem de Müslümanlarla iyi ilişkiler kurma çabalarına büyük zarar verdiğini kaydeden Polat, "Eyalet hükümetinin anayasaya aykırı olan cami kontrollerinden artık vazgeçmesine rağmen, yine de gelişmeleri büyük bir titizlikle dikkatle izlemeye devam edeceğiz. Schünemann'ın cami kontrollerindeki geri adımından sonra da bakanı dikkatle izlemek gerekir. Cami kontrolleri konusunda beklenen geri adım çok geç geldi. Sayın Schünemann'ın bunlardan gerçekten ders alıp almadığını, yasalara ve hukuka uygun hareket edip etmeyeceğini dikkatle izleyip takip edeceğiz." dedi.

Polat ayrıca, bu uygulamanın kaldırılması için daha önce eyalet meclisine Yeşiller Partisi adına soru önergesi verdiğini ve konunun geçen hafta eyalet meclisi içişleri komisyonunda hukukçular tarafından ele alındığını hatırlatarak, uygulamanın anayasaya aykırı olduğu yönünde bilirkişi raporu hazırlandığını sözlerine ekledi.

Yeşillerin İçişleri sözcüsü Ralf Briese konuyla ilgili, "Tüm söylenenlerin aksine cami çevrelerinde yapılan gerekçesiz cami kontrolleri, baştan beri anayasa aykırıdır. Bunun aksini iddia eden, anayasa bilgisinden mahrumdur." şeklinde tepkisini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 07:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48