banner39

Almanya'da doktorlar bir günlük greve gidiyor

Almanya'da doktorlar yerel yönetimlerle yaşadıkları sorunları protesto etmek için greve gidiyor.

Arşiv 22.03.2010, 13:38 22.03.2010, 13:38
Almanya'da doktorlar bir günlük greve gidiyor

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Almanya’da yerel yönetimlere bağlı hastahanelerde çalışan doktorlarla işverenler arasındaki anlaşmazlık çözülemedi. Temsilciler dördünce kez bugün biraraya geliyor ve doktorlar da taleplerinin etkili olabilmesi için bugün bir uyarı grevi yapıyorlar. Doktorlar daha fazla maaş ve daha iyi çalışma şartları talep ediyorlar.
 
Yerel idare temsilcileri ile 55.000 doktoru temsil eden sendika yetkilileri bugün Köln’de biraraya geldi. Görüşmeden önce doktorlar bir gün sürecek uyarı grevi  başlattılar. Doktorlar sendikası Marburger Bund (Marburg Birliği) doktorlar için yüzde beş daha fazla maaş talep ediyor. Sendika başkanı Rudolf Henke, maaşların azlığının yanında nöbetçi olarak hizmet eden doktorlara da çok az ücret ödendiğini iddia etti.
 
Ayrıca yaklaşık 100 hastahaneden katılacak doktorların bugün Köln’de büyük bir gösteri yaparak daha iyi çalışma şartları isteklerini dile getirecekleri bildirildi. Doktorlar sendikası sabah saat 5’den öğleden sonra saat 17’ye kadar yapılacak grev sırasında acil servise gelen hastaların noksansız olarak tedavilerinin yapılacağını belirtti.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?