banner39

Almanya'da dolandırıcılar internet üzerinden çalışıyor

Almanya'da her dört dolandırıcılık olayından biri internette gerçekleşiyor.

Arşiv 20.04.2010, 13:39 20.04.2010, 13:40
Almanya'da dolandırıcılar internet üzerinden çalışıyor

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Berlin polisi tarafından 2009 yılı için yapılan bir istatistik sonucu her dört dolandırıcılık olayından birinin internet üzerinden gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Berlin İçişleri Senatörü Ehrhart Körting ve Berlin Emniyet Genel müdürü tarafından dün yapılan basın toplantısında her türlü online dolandırıcılığının çok yüksek oranda arttığı bildirildi.
 
Dolandırıcılar internet üzerinden banka hesaplarının gizli kodlarını ya da kredi kartı bilgilerini ele geçirerek internet üzerinden yaptıkları alışverişlerle vatandaşları büyük mali zarara sokuyorlar. Ya da bunun tam tersi bir şekilde internet üzerinden satışa sundukları malları ödemeyi aldıktan sonra göndermeyerek halkı dolandırıyorlar. 2009’da bu şekilde yapılan dolandırıcılık sayısında yüzde 40 oranında artış görüldüğü tesbit edildi. Bu artış daha önceki yılda ise yüzde 90 olarak tesbit edilmişti.
 
Berlin İçişleri Senatörü Ehrhart Körting, bankaların müşteri güvenliğini sağlamak için daha çok önlemler alması gerektiğini, internet bankacılığı ile vatandaşların dolandırılmasını engellemek için daha etkili çalışmalar yapmaları gerektiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?