banner15

Almanya'da Domuz Vebası Yayılıyor

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde ortaya çıkan domuz vebası yayılıyor. İsveç ve Hollanda'da toplam iki sığırda deli dana hastalığı ortaya çıktı. İsveç, Hollanda ve Almanya'da birçok domuz ve dana ihtiyati tedbirler kapsamında itlaf edildi.

Almanya'da Domuz Vebası Yayılıyor

Dünya Bülteni / Ajanslar

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde ortaya çıkan domuz vebası yayılıyor. Eyalette toplam 3 çiftlikte domuz vebası tespit edildiği ve bu çiftliklerdeki domuzların güvenlik önlemi olarak itlaf edildikleri bildirildi. Yapılacak testlerde alınacak sonuçlara göre, bölgede 1200 domuzun daha itlaf edilebileceği kaydedildi. Eyalet Tarım Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, söz konusu domuz vebası virüsünün, yaklaşık 5 yıl önce Güstrow kenti yakınlarında yabani domuzlarda görülen ''23 Güstrow-Virus'' adı verilen virüs cinsi olduğu ve insanlar için tehlikeli olmadığı belirtildi.

İsveç ve Hollanda'da deli dana vakası

AB Komisyonu, AB içindeki en düşük risk grubunda bulunan İsveç'te ilk kez 12 yaşındaki bir sığırda deli dana hastalığı (BSE, bovine spongiform encephalopathy) görüldüğünü açıkladı. Hastalığın görüldüğü süt sığırı itlaf edilmek üzere kesildi. Komisyon, İsveç için bir istisna uygulanacağı ve tüketim amacıyla kesilen tüm büyükbaş hayvanların test ettirilmesinin talep edilmeyeceğini kaydetti. Deli dana hastalığının nereden bulaştığını araştıran İsveç, ihtiyati tedbirler kapsamında çiftlikte bulunan diğer sığırların da itlaf edildiğini duyurdu.

Bu arada, Hollanda'da da sekiz yaşında bir sığırda da deli dana hastalığına rastlandı. Tarım Bakanlığı, hastalığın Overijssel vilayetinin Dinkelland kasabasında bir çiftlikteki sığırda, kesimden sonra yapılan testle belirlendiğini duyurdu. Hastalığa rastlanan sığırın bulunduğu çiftlikteki diğer hayvanlarda belirti görülmedi, ancak önlem amacıyla risk taşıyan hayvanlar itlaf edildi. Son vakayla birlikte, 2006 yılında Hollanda'da deli dana hastalığına yakalanan hayvan sayısı ikiye yükseldi. Hastalığın ilk görüldüğü 1997 yılından bu yana rastlanan vaka sayısı 82 oldu. Deli dana, 1993 yılında salgın hastalık haline gelmiş ve dünyaya İngiltere'den yayılmaya başlamıştı. Hastalık en son geçtiğimiz yıl kasım ayında Hollanda'nın Limburg bölgesi Gulpen kasabasında bir çiftlikte beş yaşındaki bir sığırda görülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48