banner39

Almanya'da DTP'nin kapatılmasına sert eleştiriler

Alman Hristiyan Birlik Partileri DTP'nin kapatılma kararına yönelik sert eleştirilerde bulundu.

Arşiv 14.12.2009, 15:09 14.12.2009, 15:53
Almanya'da DTP'nin kapatılmasına sert eleştiriler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Türkiye'de Anayasa Mahkemesi tarafından DTP'nin kapatılması Almanya'da da tepkiyle karşılandı. Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) dış politika sözcüsü Philipp Missfelder 'Deutshce Welle'ye (Almanya'nın Sesi Radyosu) yaptığı açıklamada kararı eleştirerek, parti kapatmanın demokrasi ile bağdaşmayacağını belirtti.

Kapatma kararının iç politika ile ilgili nedenlerden dolayı alındığına dair şüpheleri olduğunu ifade eden Missfelder, aynı zamanda Kürt temsilciler hakkında da verilen yasak kararlarının demokrasi anlayışları ile bağdaşmayacağını söyledi.

Hıristiyan Demokrat politikacı, DTP'nin kapatılmasının Kürt sorununun çözümüne katkı sağlamayacağını vurgulayarak, Kürtlerin taleplerinin ciddiye alınması gerektiğini belirtti. DTP'nin şiddete ve özellikle PKK'nın uyguladığı şiddete yeterince mesafe koymamasını bir sorun olarak gören Missfelder "Ama Türkiye'nin de demokratik yollarla seçilmiş temsilcileri ve farklı görüşleri kabul etmesi gerekiyordu. Fakat böyle olmadı." dedi.

Hıristiyan Birlik Partileri Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü Missfelder, Demokratik Toplum Partisi'nin kapatılmasının, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik için henüz hazır olmadığını da kanıtladığını kaydetti.

Öte yandan Almanya'nın muhalefet partilerinden Sol Parti (Die Linke) de kapatma kararına karşı, Türkiye ile AB arasındaki görüşmelerin dondurulmasını istedi. Sol Parti uluslararası ilişkiler sözcüsü Sevim Dağdelen, DTP'nin yasaklanması kararının, Türkiye'nin demokratikleşme ve azınlık haklarının korunması konusunda yeterince ilerleme kaydedememesinin bir göstergesi olduğunu ifade etti. Dağdelen, bu nedenle AB ve Almanya'nın Türkiye'nin AB üyeliği görüşmelerini dondurması gerektiğini iddia etti. Dağdelen açıklamasında, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözüme kavuşturulması sürecinin kapatma kararından zarar göreceğini belirtti

banner53
Yorumlar (2)
fazla söze 11 yıl önce
Deveye sormuşlar boynun neden eğri diye oda nedemiş biliyormusun,solingen ve Ludwigshafen utancından.
M. Aydemir 11 yıl önce
Utan Almanya. RFA Terör örgütüne ne yaptiniz? Bir kismini yakaladiklari zaman silahli diye vurdunuz. Bir kisminida hapis hanede öldürüp intihar süsü verdiniz. Bizden ne istiyorsunuz? Biliyorum ne istediginizi. Hirvatlara eski DDR silahlarini verip, Sirplarla bir birine soktunuz. Aynisini bize uygulamak istiyorsuz. Aynen 1. Dünya Savasinda oldugu gibi. Isinize gelince müttefik, isinize gelmeyince karsi cephe. Ben olsan bölye idiotlarin sözlerini hic tercüme edip yayinlamam. Yorulan parmaklarima acirim. Uluyup dursunlar ve kimse isitmesin.
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?