Almanya'da Google'a 'foto' yasağı geliyor

Google'a Almanya'da izinsiz cadde ve ev resimlerini yayınlamasına yasak getirilmek üzere.

Almanya'da Google'a 'foto' yasağı geliyor

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Almanya Tüketim Bakanı bayan Ilse Aigner, Google'in internette yayınlanmak üzere ülkede yaptığı cadde ve ev çekimlerine karşı yasak getirmeyi planlıyor. İçişler Bakanlığı ile konuyu görüşmekte olduğunu söyleyen Aigner, konuyla ilgili kanunu değiştirmek için çalışmalar yaptıklarını açıkladı. 'Focus' dergisine konuşan Tüketim Bakanı Aigner, şimdiye kadar yapılan uygulamayı tersine çevirmek istediğini, vatandaşların Google'a itiraz hakları yerine, Google'ın yetkililerden izin alma mecburiyetini getireceklerini söyledi.

Google Almanya sözcüsü bu yılın son çeyreğinde Almanya'da yaptıkları çekimleri internette yayınlamayı planladıklarını belirtti. Aigner, 'Google Street View' adı altında yapılan bu çekimleri 'özel hayatı milyonlarca defa ihlal' olarak niteledi.

Google bu çalışmasıyla bütün caddelerin baştan sonra resmini çekiyor. Yaklaşık bir ay önce Almanya Adalet Bakanı bayan Sabine Leutheusser-Schnarrenberger de Google'a karşı özel bilgileri korumak için daha sert tedbirler alınması gerektiğini dile getirmiş, Google'ı bu konuda uyarmıştı.

Almanya Google sözcüsü bayan Lena Wagner ise yaptıkları çalışmalarda Özel Bilgi Koruma Dairesince kendilerine yöneltilen bütün şartlara uyduklarını, insanların yüzlerini ve otomobil plakalarını tanınmamaları için kapattıklarını söyledi. Ayrıca evlerinin internette gösterilmemesini isteyenlerin de kayıtlarını sildiklerini ekledi. Fransa, İngiltere, İtalya, İsviçre ve Hollanda'nın cadde ve ev resimleri Google tarafından internette yayınlandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 18:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35