banner39

Almanya'da her yıl bin patlamamış bomba bulunuyor-VİDEO

Kuzey Ren Westfalya Eyaleti'nde her yıl II. Dünya Savaşı'ndan kalma bin bomba çıkıyor.

Arşiv 03.06.2010, 14:49 03.06.2010, 16:20
Almanya'da her yıl bin patlamamış bomba bulunuyor-VİDEO

 

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Kuzey Ren Westfalya Eyaleti NRW’de II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden 65 yıl geçmiş olmasına rağmen yaklaşık 1000 adet patlamamış bomba bulunuyor. NRW İçişleri bakanlığı verilerine göre 2009 yılında toplam 993 adet patlamamış bomba bulundu. Bir yıl önce ise bu sayı 1143 adet olmuştu. Etkisiz hale getirilen bombalardan 249’u 50 kg’dan daha ağır idi.

NRW İçişleri bakanlık sözcüsü, özellikle sanayii bölgelerine çok daha fazla bomba atıldığını, bu yüzden Eyaletteki Ren nehri kıyılarında ve Ruhr bölgesinde tehlikenin daha büyük olduğunu söyledi. Sözcü, Göttingen şehrinde Salı akşamı patlayan ve üç kişinin ölmesine neden olan kazanın çok nadir olduğunu, güvenlik tedbirlerinin çok yüksek tutulduğunu belirtti.

Göttingen şehrinde Salı günü akşamı savaştan kalma bir bombanın etkisiz hale getirilirken patlaması sonucu üç kişi hayatını kaybederken iki kişi de ağır yaralandı. NRW’de ise ölümcül sonuçlanan en son kaza 2008 yılı Haziran ayında olmuştu. Hünxe şehrindeki mühimmat imha deposunda el bombalarının tahrip çalışması yapılırken patlamaları sonucu bir kişi hayatını kaybetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?