Almanya'da herkes Yunanistan'a yardıma karşı

Almanya'da uzmanından avama herkes, ekonomik krizin vurduğu Yunanistan'a yardım yapılmasına karşı...

Almanya'da herkes Yunanistan'a yardıma karşı

 

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Alman Başbakan Merkel, Yunanistan’a finans yardımı yapmayı kabul etmekle beraber Yunanistan’ın gerçekten uygulanması gereken iyi bir ekonomik programı olması konusundaki sert tutumunu tekrarladı.

Başbakan Merkel’in Yunanistan’a yardımı reddeden ilk tutumundan vazgeçmesi Alman halkı arasında tepkiyle karşılandı. Haber televizyonu France24 ve ‘Die Welt’ gazetesinin Infraset dimap araştırma şirketine yaptırdıkları bir ankette, halkın yüzde 57’sinin Merkel’in AB ile birlikte Yunanistan’a yardım edilsin kararını yanlış bulduğu ortaya çıktı. Araştırmaya göre, Alman halkının sadece yüzde 33’ü Yunanistan’a yardım edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Ana muhalefet partisi SPD, Yunanistan’a yardım antlaşmasının acele bir şekilde yapılmasına karşı çıktı. Maliye bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan’a verilecek kredi teminatının genişletilmesi için 7 Mayıs’a kadar hem parlamentoda hem de Federal Konsey’de kararın çıkmasını istiyor. Ancak acil karar için parlamentodaki bütün partilerin onayı gerekiyor. SPD ise acele karar verilmesini kabul etmediğini ve antlaşmanın ayrıntılı bir şekilde incelenmesi için zamana ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Ifo başkanı Sinn: ‘Yunanistan’ın alacağı borçları geri ödemeyecek’

Ekonomi Araştırma Enstitüsü Ifo’nun başkanı Hans-Werner Sinn, Yunanistan’ın planlanmakta olan Almanya’dan alacağı mali yardım borcunu geri ödemeyeceğini iddia etti. Yunanistan hükümetinin krizden kurtulmak için sert tasarruf tedbirleri uygulayabilecek durumda olmadığına inandığını söyleyen Sinn, birkaç yıl sonra ‘bu yükü kaldıramayacakları’nın anlaşılacağını belirtti. Sinn, daha sonra da Yunanistan’ın Almanya’dan borçlarını silmesini talep edeceğini ekledi.

Alman hükümetinin Yunanistan’a yardım paketini geciktirmesini anlayışla karşıladığını ifade eden Sinn, para hazırlandıktan sonra Yunanistan’a baskı yapabilecek başka bir şeyin kalmadığını kaydetti. Sinn, Almanya’nın, özellikle Yunanistan’daki krize neden olan birtakım ülkelerden gelen eleştirilere kulak asmaması gerektiğini söyledi. İspanya ve İtalya’nın biran evvel Yunanistan’a şartsız yardım edilmesi gerektiğini söylemelerinin anlaşılır olduğunu belirten Sinn, daha sonra Yunanistan’ın bu ülkeler için de örnek teşkil edeceğini iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 15:02
banner53
YORUM EKLE

banner39