banner39

Almanya'da ilaç spekülasyonu korkunç rakamlara ulaştı

Almanya'da kanser ilaçlarıyla milyonluk sahtekarlıklar yapıldığı ortaya çıktı. Almanya'da özel olarak hazırlanan kanser ilaçları için gerekli olan bazı malzemeleri yurtdışından çok ucuza maleden bazı eczacılar, bu malzemeleri Almanya'da temin etmiş gibi

Arşiv 15.04.2010, 16:59 15.04.2010, 16:59
Almanya'da ilaç spekülasyonu korkunç rakamlara ulaştı

 

Mücahit Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da özel olarak hazırlanan kanser ilaçları için gerekli olan bazı malzemeleri yurtdışından çok ucuza maleden bazı eczacılar, bu malzemeleri Almanya’da temin etmiş gibi fiat göstererek, hazırladıkları ilaçları aşırı yüksek fiyatlarla satmışlar.
 
Kanser için özel olarak hazırlanan bu tür ilaçların yapımı için Almanya’da sadece 300 eczanenin lisansı var. Bunlardan 60’ının Almanya dışından çok ucuza aldıkları ve hazırladıkları özel ilaçları Almanya fiatlarına göre hesapladıkları ortaya çıktı. Almanya’nın Augsburg, Mannheim ve Verden şehirlerindeki bazı eczaneler hakkında soruşturma başlatıldığı belirtilirken, Oldernburg ve Hamburg şehirlerinde bazı eczanelere sahtekarlık suçundan dolayı para cezaları verildiği açıklandı. Braunschweig, Celle, Kiel, Mainz, Münster ve Wuppertal şehirlerinde de birçok eczane hakkında savcılık tarafından yapılan soruşturma ve incelemelerin devam ettiği bildirildi.
 
Sahtekar eczanelerin bu şekilde ne kadar para kazandıkları kesin olarak henüz bilinmemekle beraber toplam miktarın en az 2 Milyon Euroyu bulacağı tahmin ediliyor. Hastalık sigortaları ise toplam zararın 10 Milyon Euroyu geçebileceğini açıkladılar.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?