Almanya'da internet müptelaları tedavi ediliyor

Almanya'da internet müptelası olanlardan kırk kişi tedavi görmeye başladı.

Almanya'da internet müptelaları tedavi ediliyor

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

İnternet bağımlısı kırktan fazla kişi Almanya’nın Mainz şehrinde, altı ay sürecek bir tedaviye alındı. İnternetteki sosyal ağlara takılıp bir daha kurtulamayan bağımlılar önce ferdi olarak görüşmelere tabi tutuluyor, daha sonra da haftada birgün biraraya gelerek grup tedavisi görüyorlar. Mübtela olanlarla terapi sırasında yapılan görüşmelerde korkularını ve depresyonlarını dile getirdikleri, internetle meşgul olarak diğer psikolojik problemlerini unutmaya çalıştıkları bildirildi.

Tedavi görenlerden 28 yaşındaki Tom, bu şekilde yaşamaya devam etmek istemediğini, sanal alemde kaybettiği zamanını yeniden gerçek dünyada yaşamak istediğini söyledi. Tom çocuklukta birtakım problemler yaşamış ve uyuşturucu mübtelası olmuş. Daha sonra uyuşturucudan tamamen kurtulduktan sonra lise diploması da alarak tekrar hayata dönmeyi başarmış. Tom şimdi internet bağımlılığından kurtulmak için mücadele ediyor.

Uzmanlar, günlük hayatın bir parçası haline gelen bilgisayarın hergün kullanılması gerektiği için, uyuşturucu ya da alkolde olduğu gibi internet bağımlılığından tamamen kurtulmanın mümkün olmadığını, ancak ölçülü kullanmayı bilmek gerektiğini söylüyorlar.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 16:45
banner53
YORUM EKLE

banner39