banner15

Almanya'da İslam Konferansı

Alman hükümeti Almanya'daki Müslümanların temsilcileri ile yarın "İslam Konferansı" adı altında bir araya gelecek.

Almanya'da İslam Konferansı

Alman hükümetinin temmuz ayında düzenlediği entegrasyon zirvesinden sonra Almanya’daki Müslümanların temsilcileri de 27 Eylül’de “İslam Konferansı” adı altında bir araya gelecek. Alman basını ülkedeki Müslümanların gündeminde tartışılacak birçok konu olduğunu bildirdi.

Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schauble’nin girişimiyle düzenlenen konferansta daha çok din dışı konularda görüş alışverişinde bulunulacak. İslam Konferansı dolayısıyla Alman basını ülkedeki İslami kuruluşları tanıtıcı nitelikte makalelere yer vermeye başladı. Die Tageszeitung gazetesi ise konferans dolayısıyla “İslam Konferansı’nda Kim Kimdir?” başlıklı bir makale yayımladı.

“Almanyalı Papa’ya şiddetli kızgınlığın, Müslüman bombacıların son anda engellenmiş saldırılarının, Müslüman göçmenlerin entegrasyon sorunlarının” Almanya’daki Müslümanlara tartışılması gereken bir çok gündem maddesi verdiğini belirten Die Tageszeitung, İçişleri Bakanı Wolfgang Schauble’nin ülkedeki Müslüman toplumu ile diyalog aradığını belirtti.

Alman liberal sağının karizmatik liderlerinden Schauble’nin ilk İslam Konferansı için girişimde bulunduğunu kaydeden gazete, etkinliğe beş çatı federasyonunun temsilcileriyle yerel yönetimlerdeki Müslümanlarla, ülke ve çeşitli kuruluş temsilcilerinin de katılacağını bildirdi. Almanya’daki konferansa çağrılan çatı örgütler Die Tageszeitung’da şöyle tanıtıldı:

“1-Almanya İslam Konseyi: Almanya’da yaşayan Müslümanların 140 bin üyeyle, en geniş temsil edildiği çatı örgütü. Kısa adı ‘Islamrat’ olan organizasyonda 30 örgüt temsil ediliyor. İslam toplumunun üyelerinden biri olan Milli Görüş (IMGM) Anayasa’yı Koruma teşkilatı raporunda incelenmişti. Kuruluşun özetle, Almanya’da hür demokratik anayasanın temellerine sızma girişiminde bulunduğu öne sürülmüştü.

2-Almanya Müslümanları Merkez Konseyi: Alman İslam Toplumu (IGD)’nun da çıkarlarını temsil eden bu organizasyona ait 20 bin üye bulunuyor. Baden Württemberg Anayasayı Koruma teşkilatı raporunda şöyle denilmişti: IGD kendisini ulaşılabilir ve ılımlı olarak gösteriyor. Diğer yandan IGD görevlileri görüşlerini açıklarken Almanya’daki yasal temellerin İslam hukuku kavramlarına göre adapte edilmesini savunuyor. Amaç Müslümanlar için ayrı bir hukuk sistemiydi. Aynı zamanda kadın ve erkeğin toplumdaki rollerine ilişkin anlayışı da kısmen batılı. Web sitelerinde belirtildiği gibi erkek evin nafakasını teminden sorumlu, kadın ise, çocuklarını eğitmek, evini güvenli bir kale haline getirmek için çabalamalıdır.

3-Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği (DİTİB): DİTİB yöneticisi her zaman Türkiye’nin Almanya’daki temsilcilerinden biri olmuştur. Kuruluş, Ankara’daki ulusal Diyanet İşleri Başkanlığı ile bağlantılıdır. İmamlar ve din eğitmenleri Türkiye’den gönderilir. Organizasyon 600 yerel yönetim birimiyle ilgilidir kendi açıklamalarına göre 110 bin üyeye sahip.

4-İslami Kültür Merkezleri Birliği: Birlik, Türk hükümetinden ve ulusal organizasyonlardan bağımsızdır. Ülke çapında 300 cami IKMB’ye aittir. Mayıs 2005’te Frankfurt sosyal idaresi kuruluşun resmi izni olmadan, iki yasadışı yurt işlettiğini saptadı. Birkaç gün sonra da kuruluşun bütün yöneticileri vergi yükümlülüğünün yerine getirilmemesi nedeniyle gözaltına alındı. Hukuki süreç ise devam ediyor.

5-Alevi örgütlenmesi: Ülke çapında 105 şehirde Alevi örgütleri çalışıyor. Aleviler Türkiye’de Sünni Müslümanlardan sonra ikinci en büyük dini grup olarak ortaya çıkıyor. Bu topluluk özellikle liberal olarak biliniyor. Dini bir topluluk olarak kendi haklarına sahip olmadıkları için Türkiye’de ayrımcılıkla karşı karşıya kalmaktadırlar. Anayasa Koruma teşkilatı bu örgütleri barışçı olarak niteliyor. Almanya’da 700 bin Alevi yaşıyor.”

Kaynak: ANKA ajansı

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48