banner39

Almanya'da İslamî Okul Kapatıldı

Almanya'da 24 yıldır eğitim veren İslam Okulu'nun eğitim izni iptal edildi. Münih'te faaliyet gösteren Das Deutsch-Islamische Bildungswerk adındaki okulun kapatılması ülkedeki müslümanların tepkisine sebep oldu. Almanya İslam Konseyi başkanı Ali Kızılkaya

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Almanya'da İslamî Okul Kapatıldı

Mehmet Koçak / Berlin

Son yıllarda Müslümanlara yönelik karalama kampanyaları ve baskılar sonucu 24 yıldır aralıksız eğitimini sürdüren İslam Okulu'nun eğitim izni iptal edildi. Münih'te faaliyet gösteren (Das Deutsch-Islamische Bildungswerk) Alman-İslam Eğitim Derneği'ne ve Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına bağlı kalarak faaliyetini sürdüren İslam okulunun eğitim izninin iptal edilmesi Almanya'daki Müslümanlar arasında şok etkisi yaptı. Eğitim izinlerinin iptal edildiğini ve önümüzdeki eğitim dönemine katılma haklarının kalmadığını, televizyon ve gazete haberlerinden öğrenen okul yönetimi izlenen yönteme tepki gösterdi. Yapılan açıklamada "Biz illegal değiliz. Eyalet Milli Eğitim Bakanlığı kontrolünde eğitim veren resmi bir kurum olarak 24 yıldır eğitim vermekteyiz. Bize bilgi vermeden basına yapılan bir açıklamayla eğitim iznimizin geri alındığını ilan etmek doğru ve demokratik bir yöntem değildir. Hukuk yoluyla başlattığımız davada bu hakkımızı geri alacağız. Çünkü bizim Alman yasalarını ihlal eden hiçbir hareketimiz ve tavrımız yok. Almanya demokratik bir hukuk devletidir. Alman hukukuna inanıyor ve güveniyoruz" ifadeleri yer aldı.

Yaklaşan seçimler etkili

Okul yönetimi adına yapılan yazılı basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi. "Okulumuz Almanya'da ilk İslam okulu olduğu gibi model olarak kabul ediliyor. Okulumuza Almanca ve Arapça olarak iki ayrı dilde eğitim veriliyor. 120 ilkokul ve 75 ana okulu öğrencisi eğitim görmektedir. Alman eğitim sistemine bağlı olarak faaliyet gösterildiği halde, okulda gizli İslami eğitim yapıldığı, siyasal İslam propagandası yapıldığı iddiaları ise kesinlikle doğru değildir. Alman seçimlerine karışıldığı ve siyaset yaparak İslami istismar ediyorlar suçlamaları tamamen asılsızdır. Yaklaşan seçimlerde oylarını arttırmak amacıyla İslam ve Müslümanlara yönelik olumsuz takınan Bavyera eyaleti içişleri Bakanı Becksatein ve onun gibiler asıl istismarcıdır. Öğrenci velilerinin tepkilerinden korktukları için okulumuzun eğitim iznini tatil zamanında iptal ettiler. Alman Milli Eğitim bakanlığı ve çok sayıda üniversite ve bilimsel çalışma yapan resmi kurumlardan ödüller almış olan okulumuzun kapatılması halinde 185 öğrenci eğitimi sıkıntıya girecek. Ancak biz mahkeme yoluyla eğitim hakkımızı geri alacağız. Bu yöndeki mücadelemiz devam ediyor. Okulumuzda verilen eğitimlerle Müslümanları entegrasyona yönlendirildiği halde takınılan alaydaki bu tavırı anlamak mümkün değil. Bizim Anayasayı ihlal eden hiçbir kuruluş ile bir bağlantımız yok. Burada yapılanlar tamamen siyasidir"

İslam Konseyi kınadı

Münih'te ki İslam okulunun eğitim izninin iptal edilmesine tepki gösteren Almanya'daki İslami kuruluşlar yayınladıkları bildirilerde olayı kınayarak Alman siyasileri ve resmi kurumları diyaloğa çağırdılar. Olaylar hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Almanya İslam Konseyi başkanı Ali Kızılkaya tepkisini şu şekilde dile getirdi: "Olay hukuki değil siyasidir. Son zamanlarda bilhassa basın ve resmi kurumların takındığı aleyhteki tavır ve tutum Müslümanları siyasi, sosyal ve kültürel hayattan dışlamaya yöneliktir. Siyasilerin yanlış açıklamaları ve keyfi uygulamalar, İslam ve Müslümanlara olan önyargıları körüklemektedir. Almanya'nın demokratik görünümüne gölge düşürmektedir."

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?