banner39

Almanya'da İsrail'e karşı büyük gösteri-FOTO

Almanya'nın büyük kentlerinden Nürnberg'de insani yardım filosuna kanlı baskın düzenleyen İsrail protesto edildi.

Arşiv 07.06.2010, 12:53 07.06.2010, 13:43
Almanya'da İsrail'e karşı büyük gösteri-FOTO

 

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Nürnberg şehrinde Cumartesi günü İsrail’in altı yardım gemisine yaptığı saldırı 5000’den fazla kişi tarafından protesto edildi. Saat 14:00’de gösteri yürüyüşüne Kur’an-ı Kerim okunarak başlandı.

almanya-protesto.jpg

Jakobsplatz meydanında başlayan yürüyüş, şehrin en kalabalık caddesi Karolienenstrasse üzerinden Lorenzkirche ve Hauptbahnhof (Merkez İstasyon)’a doğru devam etti. Beşbinden fazla kişinin katıldığı gösteri yürüyüşü Plaerrer meydanında son buldu. Yürüyüş sırasında gösterici kalabalık, ‘Gemiye uzanan eller kırılsın’, ‘Rotamız İsrail, yükümüz kuduz aşısı’, ‘Yaşasın uluslararası dayanışma’, ‘Bayan Merkel, İsrail’e silah yardımını kes’ gibi sloganlar attılar. Arap göstericilerin ‘Yaşasın Erdoğan, Türkiye’yi seviyoruz’ sloganları Türk göstericilere duygulu anlar yaşattı.

almanya-israil.jpg

Yürüyüşün sona erdiği Plaerrer meydanında yapılan toplantıda değişik kuruluşların temsilcileri birer konuşma yaptılar. Uluslararası Dayanışma İnsiyatifi adına konuşan Andreas Kuhn, İsrail’e giden barış eylemcilerinin mesajını okudu. Mesajla, Gazze’ye uygulanan insanlık dışı ablukanın derhal kaldırılması, Yahudi göçmenler için yapılmasına devam edilen yerleşim birimlerinin inşaasının derhal durdurulması, Filistin halkının demokratik bir şekilde seçtiği Hamas hükümetinin tanınması ve Hamas yetkilileriyle hemen barış görüşmelerine başlanması çağrısı yapıldı.

israil-protesto-nurnberg.jpg

IGMG Kuzey Bavyera Bölge başkanı Bilal Demir de konuşmasında tüm katılımcılara teşekkür ederek, İsrail siyonist katliamının bir ilk olmadığını, 62 yıldır İsrail’in savunmasız halkı canice katlettiğini söyledi. Demir, ‘Özgür Gazze’ (Free Gaza) aktivistlerine teşekkür etti. Nürnberg’teki İsrail’e tepki gösteri toplantısı, Nijer’li Beşir Osman’ın, şehidler, yaralılar ve onların eş ve dostları için yaptığı dua ile sona erdi.
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?