banner39

Almanya'da katolikler kiliselerden kaçıyor

Almanya'da her dört Katolikten birisi Kilise'den kaydını sildirmek istiyor

Arşiv 23.04.2010, 16:30 24.04.2010, 07:48
Almanya'da katolikler kiliselerden kaçıyor

 Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya
 
Katolik Kilise kurumlarında yüzlerce çocuğa tecavüz skandallarının ortaya çıkmaya başlamasından sonra Kilise’nin itibarını çok yüksek oranda kaybettiği ve Almanya’da Katoliklerin yüzde 23’ünün Kilise kaydını sildirmeyi düşündüğü belirtildi.
 
‘Bild’ gazetesinde yayınlanan bir habere göre Almanya’daki Forsa araştırma enstitüsünün yaptığı anket sonucu geçen hafta her dört Katolikten birinin Kilise’den çıkmayı düşündüğü ortaya çıktı. Katoliklerin yarısı da tecavüz olaylarına Katolik Kilise’nin rahiplere uyguladığı evlenme yasağının neden olduğunu düşünüyor.
 
Yapılan anket sonucu Katoliklerden yüzde 23’ünün Kilise’den kayıtlarını sildirmeyi düşündüğü, yüzde 66’sının ise kilise kurumlarında meydana gelen tecavüz olaylarının toplumun diğer kesimlerindeki kadar olduğunu düşündükleri tesbit edildi. Soru yöneltilenlerden yaklaşık üçte biri (yüzde 64’ü) tecavüz skandallarının Kilise’nin itibarına kalıcı olarak büyük zarar verdiği kanaatinde.
 
Katolik Kilise’nin tecavüz olayları karşısındaki tutumu hakkında yöneltilen soruya cevaben halkın yüzde 77’si Kilise’nin örtbas etme çalışması içinde olduğunu söyledi. Ancak yüzde 87’si Papa 16. Benedikt’in skandallar dolayısıyla istifa etmesine gerek olmadığını belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?